Ljubljanski UKC še korak bližje do vzpostavitve celičnega zdravljenja raka z lastnimi napravami

V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana je danes potekala javna obravnava prijave namernega sproščanja gensko spremenjenih organizmov v okolje pred izdajo dovoljenja ministrstva za okolje, podnebje in energijo. Dovoljenje v UKC potrebujejo pred začetkom celičnega zdravljenja raka z lastnimi napravami za proizvodnjo celic CAR-T.

Ljubljanski UKC še korak bližje do vzpostavitve celičnega zdravljenja raka z lastnimi napravami

Vodja transplantacijske dejavnosti s kliničnega oddelka za hematologijo UKC Ljubljana Matjaž Sever je v izjavi za medije javno obravnavo opisal kot predstavitev štiriletnega truda postavitve celične terapije CAR-T v ljubljanskem kliničnem centru in v Sloveniji.

Vzpostavitev celičnega zdravljenja raka z lastnimi napravami je v UKC Ljubljana načrtovana za konec leta, pred tem pa morajo v največji zdravstveni ustanovi v državi pridobiti več dovoljenj. Med drugim morajo tako pridobiti tudi dovoljenje ministrstva za okolje, podnebje in energijo. Ob tem je Sever poudaril, da je nevarnost tovrstnega zdravljenja zanemarljiva oziroma nična in da gre za zdravljenje, ki nima povezave z gensko spremenjenimi organizmi, kot jih poznajo v prehrambeni industriji.

Z vzpostavitvijo lastnega celičnega zdravljenja raka s CAR-T celicami se Slovenija podaja na področje, kjer so sosednje razvite države s komercialnimi produkti, ki pri nas niso dostopni, že prisotne. Z vzpostavitvijo lastne proizvodnje CAR-T celic bodo slovenski strokovnjaki bolj svobodni pri izbiranju bolnikov, ki jim bo tovrstno zdravljenje omogočeno, je poudaril Sever.

Na vprašanje, katere bolezni bo mogoče zdraviti s tremi napravami za proizvodnjo celic CAR-T, je predstojnik kliničnega oddelka za hematologijo UKC Ljubljana Samo Zver odgovoril, da številne. Največ raziskav je bilo doslej izvedenih glede zdravljenja limfomov, neozdravljive oblike krvnega raka diseminirani plazmocitom in akutnih levkemij. Številne raziskave potekajo tudi glede možnosti zdravljenja tako imenovanih solidnih tumorjev s celicami CAR-T, je pojasnil.

Denar za plačevanje določenega števila celičnih terapij z lastnimi napravami CAR-T je vlada zagotovila z novelo uredbe o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki jo je izdala v začetku junija. Zver je danes zagotovil, da bodo v UKC Ljubljana zdravili vse bolnike, ki bodo tovrstno zdravljenje potrebovali in bodo zanj primerni.

Z vsemi tremi napravami skupaj, ki so jih kupili s pomočjo donacij, bodo sicer lahko vsako leto pomagali okvirno 20 posameznikom. Postopek bo sprva namenjen bolnikom z najslabšim zdravstvenim stanjem. Sčasoma pa bi zdravljenje lahko začeli izvajati tudi pri bolnikih v zgodnjih fazah bolezni.

V človeškem telesu se vsak dan na stotine celic spremeni v rakave, a jih uničijo limfociti T. Če imunski sistem odpove in človek zboli za rakom, lahko bolniku pomagajo s celičnim zdravljenjem. Z vektorji, ki nosijo genski material, okužijo limfocite bolnika. Vektor tako limfocite "nauči", da ponovno uničujejo rakave celice.

Vzpostavitev celičnega zdravljenja raka z lastnimi napravami za proizvodnjo celic CAR-T v UKC Ljubljana poteka v sodelovanju z Inštitutom za mikrobiologijo in imunologijo ljubljanske medicinske fakultete ter Kemijskim inštitutom.

Vesti.si je spletni portal, namenjen pregledu novic s poudarkom na lokalnem dogajanju. 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.