Preventiva raka: Cepljenje proti HPV ključnega pomena

Rak predstavlja velik javnozdravstveni problem, saj vsako leto prizadene številne posameznike in njihove družine. Vendar pa lahko nekatere vrste raka, kot so rak materničnega vratu, rak penisa, rak zadnjika, rak ustnega dela žrela in druge, učinkovito preprečimo. V Sloveniji zaradi okužbe s HPV letno zboli več kot 150 žensk in več kot 40 moških.

Preventiva raka: Cepljenje proti HPV ključnega pomena

Strokovnjaki poudarjajo, da lahko cepljenje proti HPV prepreči več kot 90 % rakov, povezanih z okužbo s HPV, če je opravljeno v priporočenem starostnem obdobju. Cepljenje poteka ob začetku novega šolskega leta na sistematskih pregledih otrok v 6. razredu.

Podatki Registra raka RS na Onkološkem inštitutu Ljubljana kažejo, da vsako leto v Sloveniji za rakom zboli več kot 16.000 ljudi. Nekatere vrste raka, zlasti tiste, ki jih povzroča okužba s človeškimi papilomavirusi (HPV), pa je mogoče učinkovito preprečiti s cepljenjem. Po ocenah bi HPV v letu 2019 na svetu povzročil 620.000 novih primerov raka pri ženskah in 70.000 novih primerov raka pri moških, kar predstavlja približno 5 % vseh rakov. Pravočasna zaščita pred HPV v mladosti je ključna za zaščito pred rakom materničnega vratu in drugimi raki, povezanimi s HPV. S cepljenjem lahko bistveno zmanjšamo pojavnost teh oblik raka in zaščitimo zdravje prihodnjih generacij.

Doc. dr. Urška Ivanuš, dr. med., predsednica Zveze slovenskih društev za boj proti raku in vodja Državnega programa ZORA na Onkološkem inštitutu Ljubljana, poudarja: »Zaradi okužbe s HPV v Sloveniji letno zboli več kot 150 žensk in več kot 40 moških, približno 1.600 žensk pa se zdravi zaradi predrakavih sprememb materničnega vratu. Okužba s HPV je nujna za nastanek raka materničnega vratu, povzroča pa tudi rak penisa, zunanjega ženskega spolovila, nožnice, zadnjika in ustnega žrela, poleg tega tudi genitalne bradavice in ponavljajoče papilome grla. Cepljenje in drugi preventivni ukrepi lahko zmanjšajo število teh rakov. Pomembno je pravočasno ukrepanje in ozaveščanje javnosti. Cepljeni otroci bodo imeli veliko manjšo verjetnost, da bodo zboleli za temi rakom, v primerjavi z necepljenimi vrstniki.«

Podatki iz registra ZORA potrjujejo to trditev: raziskava je pokazala, da imajo dekleta, ki so imela priložnost brezplačnega cepljenja proti HPV, za skoraj polovico manjšo verjetnost, da jim na presejalnem pregledu ZORA odkrijejo predrakave spremembe visoke stopnje, v primerjavi z dekleti, ki te priložnosti niso imele. Kljub trenutni precepljenosti, ki znaša le 50 %, se pričakuje, da bo večja precepljenost še bolj zmanjšala pojavnost predrakavih in rakavih sprememb.

HPV se najde na koži in sluznicah genitalij, zadnjika in ustno-žrelnega področja pri ženskah in moških. Poznamo več kot 200 genotipov HPV, od katerih okoli 45 povzroča okužbe spolovil, rodil, predela okoli zadnjika in ustno-žrelnega področja. Večina okužb ni nevarnih, vendar lahko nekateri genotipi povzročijo rakotvorne mutacije. Okužb s HPV ne moremo pozdraviti, lahko pa jih izjemno učinkovito preprečimo s cepljenjem.

Cepljenje proti HPV je zelo varno in učinkovito. Novost v programu cepljenja za leto 2024 je, da se cepljenje proti HPV za fante do dopolnjenega 26. leta starosti zdaj izvaja v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja. Nadja Šinkovec Zorko, dr. med., spec. javnega zdravja z Nacionalnega inštituta za javno zdravje, je poudarila: »Cepljenje je najboljša zaščita pred okužbami s HPV in boleznimi, ki jih le te povzročajo. Cepljenje proti HPV se bo v letošnjem šolskem letu izvajalo na sistematskem pregledu v 6. razredu osnovne šole ter v 1. in 3. letniku srednje šole. V breme obveznega zdravstvenega zavarovanja se lahko cepijo tudi vsi mladi do dopolnjenega 26. leta starosti, ki še niso bili cepljeni.«

Cepljenje je najbolj učinkovito, če se opravi v obdobju zgodnjega mladostništva, pred začetkom spolne aktivnosti, saj cepljenje ne zdravi že obstoječih okužb s HPV in njihovih posledic. Raziskave so pokazale, da je pri ženskah, cepljenih v zgodnjem mladostništvu, pojavnost raka materničnega vratu za skoraj 90 % manjša v primerjavi z necepljenimi ženskami. Kljub izjemnim koristim cepljenja se v Sloveniji cepi manj kot polovica deklet in slaba četrtina fantov. Precepljenost v šolskem letu 2022/23 je bila pri dekletih 44,3 % in pri fantih 23,9 %. Kljub varnosti cepljenja in blagemu prehodnemu neugodju, podatki kažejo na potrebo po večji ozaveščenosti.

Dr. Bojan Jeraj, ravnatelj Osnovne šole Bežigrad, poudarja pomembnost informacij o cepljenju: »Na prvih roditeljskih sestankih v 6. razredu staršem predstavimo vsebino sistematskega pregleda in strokovnjake, ki predstavijo preventivni program cepljenja proti HPV. Tako lahko starši dobijo verodostojne informacije, izrazijo svoje dileme in se lažje odločijo, ali bodo podali pisno soglasje za cepljenje svojega otroka. Šole sodelujejo z zdravstvenimi ustanovami in društvi pri ozaveščanju o raku in pomembnosti podpore učencem z rakom.«

Cepljenje proti HPV je eden najučinkovitejših javnozdravstvenih ukrepov za preprečevanje raka, prispeva k obvladovanju bremena raka v družbi ter dolgoročno razbremeni zdravstveni sistem. Maja Jurjevec iz Sektorja za preprečevanje bolezni in poškodb na Ministrstvu za zdravje opozarja: »Vsako bolezen je bolje preprečevati kot zdraviti, še posebej velja za rake, ki jih lahko preprečimo s cepljenjem proti HPV. Da bi te rake popolnoma odpravili, moramo doseči vsaj 90 % precepljenost tako deklic kot dečkov, kar je ključni cilj Evropskega načrta za boj proti raku in Državnega programa za obvladovanje raka v Sloveniji. Vabimo vse, ki se še niso cepili, da do dopolnjenega 26. leta izkoristijo možnost brezplačnega cepljenja.« Dodala je, da so z namenom večje osveščenosti o cepljenju podprli evropski projekt PERCH, katerega aktivnosti se bodo pričele v naslednjem tednu. K cepljenju proti HPV bodo nagovarjali generacije mladostnikov in njihovih staršev skupaj z Onkološkim inštitutom Ljubljana, NIJZ in Zvezo slovenskih društev za boj proti raku.

Vesti.si je spletni portal, namenjen pregledu novic s poudarkom na lokalnem dogajanju. 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.