Dolgotrajna oskrba v Sloveniji dobiva konkretno obliko
Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je danes predstavil napredek pri vzpostavljanju sistema dolgotrajne oskrbe, ki velja za eno osrednjih reform socialnega varstva v Sloveniji. Poudaril je, da sistem že deluje, storitve se postopno širijo, pred državo pa so zdaj ključni organizacijski in izvedbeni koraki.
Po državi že deluje vseh 16 načrtovanih vstopnih točk, kjer bodo od 1. junija lahko vlagali prošnje za storitve dolgotrajne oskrbe na domu. Na točkah trenutno dela 84 ljudi, do začetka junija pa jih bo 128. Minister je napovedal, da bo aprila in maja obiskal vse vstopne točke, konec maja pa bo potekalo tudi strokovno srečanje izvajalcev.
Priprave potekajo tudi v občinah, ki imajo pomembno vlogo pri organizaciji oskrbe. Do zdaj je 118 občin že določilo izvajalce, 32 jih je tik pred zaključkom postopka, le še 28 občin še ni dokončno odločilo, a po navedbah ministrstva tudi tam priprave intenzivno potekajo.
V sistem je trenutno že vključenih skoraj 1400 novih uporabnikov v sklopu storitve oskrbovalec družinskega člana. Ta številka po besedah ministra pomeni zmogljivost 14 manjših domov za starejše. Predvidena novela zakona bo omogočila, da bodo lahko oskrbovalci postali tudi upokojenci, ki bodo za svoje delo prejemali 1,2 minimalne plače, imeli pravico do dopusta in hkrati ohranili 40 % pokojnine.
Od 1. julija bo na voljo tudi nova oblika pomoči – e-oskrba. Storitev bo mesečno financirana v višini 31 evrov na upravičenca, vključeni bodo starejši od 80 let in tisti, ki bodo to pridobili na podlagi strokovne ocene. Javni poziv za izbiro izvajalca je že objavljen.
Za boljše obveščanje javnosti bo v drugi polovici maja zaživel nov klicni center z enotno številko 114, namenjen informiranju zavarovancev o dolgotrajni oskrbi in z njo povezanih prispevkih. Sistem bo organiziran po zgledu uspešnega klicnega centra za poplave iz leta 2023.