Gašenje iz zraka bistveno pri hitrih omejitvah požarov v letošnji požarni sezoni
Letošnja požarna sezona je bila zaznamovana z več požari v naravnem okolju, kjer se je ključna vloga zračnih enot izkazala za nepogrešljivo, zlasti na težko dostopnih območjih. Letala in helikopterji Slovenske vojske ter Policije so omogočili hiter odziv in učinkovito podporo gasilcem na terenu.
Slovenija je sezono pričakala bolje pripravljena, saj je maja 2024 operativna postala nova enota za podporo gašenju iz zraka, ki deluje pod Upravo Republike Slovenije za zaščito in reševanje.
Enota vključuje dve letali Air Tractor v amfibijski različici, ki sta že od začetka sezone aktivno sodelovali pri gašenju požarov, kasneje pa sta se pridružili še dve letali v kolesni izvedbi. Skupaj so letalci med sezono sodelovali v 18 intervencijah po Sloveniji in Severni Makedoniji, pri čemer so odvrgli več kot 650.000 litrov vode ter naleteli več kot 200 ur. Letala omogočajo hiter odziv in črpanje vode iz bližnjih vodnih virov, kar olajša gašenje požarov na območjih z gostimi gozdovi in razgibanim terenom.
Poleg novih letal so pomembno vlogo odigrale tudi helikopterske posadke Slovenske vojske, ki so letos skupaj sodelovale pri gašenju v Sloveniji in tujini, vključno s Severno Makedonijo. Tam so s helikopterjem Cougar pomagale pri gašenju obsežnih požarov in iz ognja rešile sedem ljudi. Slovenske helikopterske posadke so pri tem odvrgle več kot 863.550 litrov vode ter naletele več kot 100 ur.
V zahvalo za njihov prispevek je premier dr. Robert Golob, v vlogi ministra za obrambo, članom zračnih enot podelil spominske kovance. Ob tej priložnosti je poudaril pomen pripravljenosti v luči podnebnih sprememb in spomnil na vlogo Slovenske vojske in Civilne zaščite pri nedavnih poplavah in požaru na Krasu. "Vaša zmagoslavja niso le zaščita premoženja, temveč tudi življenj," je dejal premier.
Državni sekretar na Ministrstvu za obrambo dr. Damir Črnčec je označil letošnjo sezono kot prvo pomembno preizkušnjo nove enote za podporo gašenju iz zraka. Izpostavil je, da so s pomočjo španskih inštruktorjev letala uspešno operativna in pripravljena na prihodnje izzive.
Letalstvo Slovenske vojske ostaja ključnega pomena tudi pri zagotavljanju helikopterske nujne medicinske pomoči in reševanju v gorah. V prvih osmih mesecih letošnjega leta so dežurne posadke sodelovale pri 52 reševanjih v gorah, 444-krat pri helikopterski medicinski pomoči in 9-krat pri prevozih organov za presaditev.