Ministrstvo za finance: novela o preprečevanju pranja denarja ne zmanjšuje transparentnosti

Na Ministrstvu za finance zavračajo očitke, da novela zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma (ZPPDFT-2C) zmanjšuje preglednost in omejuje dostop do podatkov. Trdijo, da novela sledi novi evropski zakonodaji in sodbi Sodišča EU ter da bo dostop do podatkov iz registra dejanskih lastnikov še naprej omogočen, vendar le tistim z upravičenim interesom.

Ministrstvo za finance: novela o preprečevanju pranja denarja ne zmanjšuje transparentnosti

Kot so pojasnili, novela prenaša 74. člen nove Direktive 2024/1640/EU, ki spreminja stare člene 30 in 31 Direktive 2015/849/EU. Po novi ureditvi je javni dostop do občutljivih osebnih podatkov, kot so ime, državljanstvo, stalno prebivališče in delež lastništva, dovoljen le za tiste, ki izkažejo upravičen interes. S tem se sledi sodbi Sodišča EU, da je bil prejšnji režim preveč posežen v zasebnost in da bi bilo cilje mogoče doseči tudi z manj invazivnimi ukrepi.

Na ministrstvu poudarjajo, da je bila novela pripravljena v skladu z roki za prenos določb, pri čemer je 10. julij 2025 rok za prvi del prenosa, polni prenos pa mora biti zaključen do 10. julija 2026. Pri tem se pričakuje tehnična prenova sistema, ki ga upravlja AJPES.

Odzvali so se tudi na mnenje Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), ki je bilo posredovano šele med zakonodajnim postopkom in po njihovem mnenju ne upošteva vsebine nove evropske direktive. Poudarili so, da novela ne zmanjšuje obsega podatkov, ki so dostopni zavezancem za izvajanje zakona, preiskovalnim in nadzornim organom.

Za fizične in pravne osebe bo po novem potrebno izkazati upravičen interes, vendar novela že določa primere, kjer se ta šteje za priznan – med drugim za novinarje. Zanje bo zakon že v naprej omogočil dostop do podatkov brez dodatnih dokazil, hkrati pa se načrtuje, da bo sistem omogočal čim bolj avtomatiziran dostop.

Ministrstvo poudarja, da tudi po prenosu celotne nove direktive ne bo mogoče omogočiti popolnoma prostega dostopa brez preverbe, saj bo v vsakem primeru treba preveriti, ali gre res za upravičeno osebo. To velja tudi za primere, kjer naj bi bil interes priznan že z zakonom.

Zavrnili so tudi očitke glede netransparentnosti zakonodajnega postopka in dodali, da je novela prestala javno obravnavo in usklajevanje med ministrstvi. Po njihovem mnenju novela nikakor ne omejuje javnega nadzora, temveč uravnava dostop v skladu z evropskimi pravnimi normami.

Vesti.si je spletni portal, namenjen pregledu novic s poudarkom na lokalnem dogajanju. 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Priljubljeno

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.