MZEZ v luči protestov srbskih študentov poudarja pomen mladih in civilne družbe

Pismo podpore ljubljanskega župana Zorana Jankovića srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću v času študentskih protestov ne predstavlja uradnih stališč Slovenije, je v današnjem odzivu poudarilo zunanje ministrstvo. Kot so še sporočili v odgovoru na novinarska poizvedovanja, so mladi in civilna družba ključni gradniki prihodnosti vsake družbe.

MZEZ v luči protestov srbskih študentov poudarja pomen mladih in civilne družbe

"Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve podpira pravico do svobode zbiranja in mirnega protestiranja kot eno temeljnih človekovih pravic. Ostro obsojamo vsakršno nasilje nad protestniki in pozivamo k verodostojni in temeljiti preiskavi vseh incidentov proti demonstrantom in civilni družbi," so danes sporočili z ministrstva.

Sporočilo MZEZ sledi Jankovićevemu pismu podpore srbskemu predsedniku, s katerim sta že dolgo v dobrih odnosih. Le malo pred Mladiko se je odzval urad predsednice republike Nataše Pirc Musar, ki je sporočil, da predsednica notranjepolitičnih razmer v drugih državah sicer ne komentira, a da so njena načelna stališča glede obsodb nasilja in podpiranja pravice do svobode izražanja znana.

Zunanje ministrstvo, ki se doslej ni neposredno odzivalo na večmesečne protivladne proteste v Srbiji, je sporočilo, da so mladi in civilna družba ključni gradniki prihodnosti vsake družbe. "Zato je izjemnega pomena, da so njihovi glasovi slišani in da lahko aktivno sooblikujejo skupno prihodnost svoje države," dodaja MZEZ.

"Za Slovenijo so mir, stabilnost in blaginja na Zahodnem Balkanu strateškega pomena [...] Slovenija si bo še naprej prizadevala za krepitev bilateralnih odnosov s Srbijo, ki je naš pomemben partner na številnih področij," so sklenili.

Kritiko na račun Jankovića so danes sicer v ločenih peticijah izrazili skupina sto uglednih javnih oseb iz Ljubljane ter nekdanji evroposlanec Klemen Grošelj, ki je ob tem posebej izpostavil dosedanji molk slovenske vlade in Bruslja glede napetih družbenopolitičnih razmer v Srbiji.

V luči množičnih protestov in prepričanju Beograda o vpletenosti tujih akterjev v le-te je srbska policija minuli teden izgnala več tujih aktivistov in aktivistk, ki so v Beogradu sodelovali na delavnici za nevladne organizacije v organizaciji fundacije Erste. Med izgnanimi je bila tudi slovenska državljanka. Ministrica Tanja Fajon je v ponedeljek v Bruslju dejala, da še vedno čakajo na pojasnila srbskih oblasti.

Proteste, pa tudi blokade fakultet, so študenti začeli po tem, ko je v Novem Sadu novembra lani ob padcu nadstreška na železniški postaji umrlo 15 ljudi. Protestniki za tragedijo krivijo korupcijo med obnovo postaje, zahtevajo pa predvsem kaznovanje vseh odgovornih. Vladajoči z Vučićem na čelu že dolgo vztrajajo, da so izpolnili vse zahteve, kar študenti zavračajo.

Vesti.si je spletni portal, namenjen pregledu novic s poudarkom na lokalnem dogajanju. 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Priljubljeno

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.