Okrogla miza "153" o poti Slovenije v Varnostni svet OZN
V ljubljanski Cukrarni je potekala okrogla miza z naslovom "153", ki predstavlja število glasov, ki jih je Slovenija prejela za mesto nestalne članice Varnostnega sveta Združenih narodov (VS ZN) za obdobje 2024-2025.
Udeleženci so poudarili, da mora Slovenija pri tem pomembnem zunanjepolitičnem projektu pokazati odgovornost do svojih partnerjev. Izvolitev Slovenije v Varnostni svet je zgodovinski mejnik za njeno zunanjo politiko, saj je pod sloganom "Gradimo zaupanje - varujemo prihodnost" prepričala 153 držav o svoji zanesljivosti.
Na okrogli mizi so poleg ministrice za zunanje in evropske zadeve Tanje Fajon sodelovali še nekdanji predsednik Republike Slovenije Danilo Türk in veleposlanik Samuel Žbogar, ki je predstavil organizacijo dela stalnega predstavništva. Fajonova je poudarila, da je postati opazovalka v Varnostnem svetu prineslo nove izzive, kot so nedavni dogodki v Izraelu, ki zahtevajo stalno komunikacijo s partnerji. Izrazila je odgovornost za izpolnjevanje pričakovanj podpornikov po vsem svetu. Žbogar je poudaril, da je cilj Slovenije biti aktivna članica in ne tiha opazovalka. Türk je poudaril, da mora Slovenija prispevati in kritično razmišljati, saj se svet spreminja.
Matej Marn, vodja delovne skupine Varnostnega sveta ZN, je razkril, da so podnebne spremembe pogosta tema na srečanjih z različnimi državami. Bojinović Fenko je izrazil zadovoljstvo, da se je Slovenija uvrstila med majhne države z odgovornostjo prispevati k mednarodni skupnosti. Arina Šmidt, mladinska delegatka pri ZN, je poudarila pomen mladih pri zagotavljanju miru in varnosti. Na splošno je okrogla miza poudarila zavezanost Slovenije, da je odgovorna in aktivna članica Varnostnega sveta ter da dragoceno prispeva h globalnim vprašanjem, kot so podnebne spremembe in opolnomočenje mladih.