Poziv k večjim naložbam v prehransko proizvodnjo za preprečevanje lakote
Več kot 150 Nobelovih nagrajencev in prejemnikov Svetovne nagrade za hrano je v odprtem pismu poudarilo nujnost večjih naložb v raziskave, proizvodnjo in distribucijo hrane za preprečitev prihodnje globalne prehranske krize.
V pismu opozarjajo, da se trenutno približno 700 milijonov ljudi sooča s prehransko negotovostjo in revščino. Zaradi rasti svetovnega prebivalstva, podnebnih sprememb in konfliktov bi se ta številka lahko znatno povečala, če ne bodo sprejeti odločilni ukrepi. Prebivalstvo naj bi do leta 2050 naraslo za 1,5 milijarde ljudi, kar bo povečalo pritisk na proizvodnjo hrane.
Podnebne spremembe že zmanjšujejo produktivnost ključnih poljščin, zlasti v Afriki, kjer je pričakovano zmanjšanje pridelave koruze. Degradacija zemljišč in pomanjkanje vode dodatno ogrožata prehransko varnost. Nagrajenci opozarjajo, da svet trenutno ni na pravi poti za zadovoljitev prihodnjih potreb po hrani.
Predlagajo drastično povečanje financiranja raziskav za izboljšanje kmetijskih praks, vključno z razvojem poljščin, ki so manj odvisne od kemičnih gnojil, podaljšanjem roka uporabnosti sadja in zelenjave ter izboljšanjem fotosinteze pri osnovnih kulturah, kot sta riž in pšenica.
Klimatska raziskovalka Cynthia Rosenzweig, dobitnica Svetovne nagrade za hrano 2022, je poudarila, da so rešitve že v razvoju, vendar potrebujejo več finančne podpore in politične volje za širšo implementacijo.
Brian Schmidt, dobitnik Nobelove nagrade za fiziko, je dodal, da je prehranska varnost rešljiva, a zahteva globalno vodstvo in začetne korake, ki bi jih morale podpreti tako vlade kot zasebne organizacije.
Nagrajenci pozivajo svetovne voditelje, da skupaj s strokovnjaki in raziskovalci sprejmejo trajnostne ukrepe za reševanje tega globalnega izziva in zagotovijo zadostno prehransko varnost za prihodnje generacije.