Razprava na Blejskem strateškem forumu: Nato po 75 letih – prihodnost zavezništva
Na Blejskem strateškem forumu je danes potekala razprava z naslovom "Nato po 75 letih: zavezništvo, primerno za prihodnost", ki je združila številne strokovnjake in predstavnike zavezništva. Med njimi je bil tudi državni sekretar na Ministrstvu za obrambo dr. Damir Črnčec.
Razpravljavci so ob obeležitvi 75. obletnice Nata, ki je v svoji zgodovini doživel več širitev in uspešno izvajal odvračanje groženj, razpravljali o trenutnih varnostnih izzivih in prihodnosti čezatlantske varnostne arhitekture.
Poleg dr. Črnčeca so v razpravi sodelovali tudi predstavniki različnih mednarodnih organizacij, med njimi Alexandre Escorcia iz francoskega Ministrstva za oborožene sile, Angus Lapsley iz Nata, italijanski akademik Valerio de Luca, Mevlüt Çavuşoğlu iz turške delegacije v parlamentarni skupščini Nata ter Philip Reeker in Robin Quinville iz ameriškega Wilsonovega centra. Sodelujoči so izmenjali mnenja o prihodnosti Nata po vrhu v Washingtonu, prednostnih nalogah zavezništva za dolgoročno varnost Evrope in njegovi vlogi pri odzivanju na grožnje evropski varnosti.
Državni sekretar dr. Damir Črnčec je izpostavil slovensko perspektivo, poudaril, da Slovenija Nato dojema kot zagotovilo varnosti ter ga vidi kot zgodbo o uspehu, podobno kot Evropsko unijo. Opozoril je, da čeprav Slovenija še ni izpolnila zaveze o dveh odstotkih BDP za obrambo, je v letos sprejeti Obrambni strategiji cilj doseganja te meje postavljen do leta 2030. Poudaril je, da se Slovenija zaveda pomena varnosti in želi aktivno prispevati k mednarodni stabilnosti.
V luči trenutnih dogodkov, zlasti vojne v Ukrajini, je dr. Črnčec poudaril pomen povečanja obrambnih zmogljivosti in kapacitet obrambne industrije. Dejal je, da zgodovina vojn kaže na različne izzive, vendar je trenutna situacija jasen opomin na potrebo po pripravljenosti. Prav tako je poudaril, da je ključnega pomena enotnost in sodelovanje med članicami Nata ter z Evropsko unijo.
Blejski strateški forum, ki se je letos odvijal pod naslovom "Svet vzporednih realnosti", je v dveh dneh gostil kar 32 razprav, na katerih je sodelovalo več kot 180 govorcev iz 48 držav. Forum je bil tudi priložnost za srečanja številnih visokih predstavnikov držav, vlad, mednarodnih organizacij, civilne družbe, akademikov in poslovnežev.