V register nesnovne kulturne dediščine vpisani novi enoti
Priprava mežerlov in prostovoljno gasilstvo sta postali del slovenske nesnovne kulturne dediščine, saj so ju vpisali v register Ministrstva za kulturo.
Mežerli, tradicionalna koroška jed, pripravljena iz pečene drobovine prašiča, kruha, začimb in jajc, je priljubljena predvsem v kmečkem okolju ob kolinah, a jo vse leto nudijo tudi številne koroške gostilne. Značilna priprava mežerlov se je ohranila skozi generacije in oživlja kulinarično dediščino regije. Gre za jed, ki ima posebno mesto v slovenski gastronomiji in je bila leta 2006 vključena med kulinarične posebnosti, leta 2021 pa jo je Koroški pokrajinski muzej vključil v projekt Koroška košta.
Poleg te jedi je prostovoljno gasilstvo prepoznano kot dragocen del slovenske kulturne identitete. Prostovoljna gasilska društva igrajo ključno vlogo pri gašenju požarov, odpravljanju posledic nesreč ter zagotavljanju pomoči, predvsem na podeželju, kjer so pogosto pomemben del družbenega življenja. V Sloveniji deluje prek 1.300 gasilskih društev, povezanih v regionalne gasilske zveze, z Gasilsko zvezo Slovenije kot krovno organizacijo. Prostovoljno gasilstvo ima dolgo tradicijo, saj prve zametke organiziranega gasilstva zasledimo že v drugi polovici 19. stoletja.
Obe enoti nesnovne kulturne dediščine sta pomemben del kulturne in družbene identitete Slovenije, ki prispeva k ohranjanju bogate dediščine za prihodnje generacije.