Več kot 360 novinarjev zaprtih po svetu, Kitajska in Izrael na vrhu seznama
Nevladna organizacija Odbor za zaščito novinarjev (CPJ) je ob koncu leta 2024 zabeležila 361 zaprtih novinarjev po svetu, kar je eno najvišjih število doslej. Na vrhu seznama držav z največ zaprtimi novinarji ostaja Kitajska, sledita pa ji Izrael in Mjanmar.
Kitajska je zaprla 50 novinarjev, mnogi iz Hongkonga, kjer so zabeležili porast represije nad mediji, vključno z zaprtjem znanega medijskega mogotca Jimmyja Laia. Izrael, ki je prvič tako visoko na seznamu, je po začetku vojne proti Hamasu v Gazi zaprl 43 novinarjev, vsi so Palestinci. Organizacija CPJ opozarja, da je izraelska vlada dodatno omejila medijsko svobodo s prepovedjo vstopa tujim novinarjem v Gazo in z blokado delovanja Al Jazeere v Izraelu in na zasedenih ozemljih.
Mjanmar, kjer so novinarji že dolgo tarča represije, je zaprl 35 novinarjev, sledijo Belorusija s 31 in Rusija s 30. CPJ opozarja, da je Azija najbolj prizadeta regija, kjer so novinarji pogosto preganjani zaradi poročanja o korupciji, kršitvah človekovih pravic in vplivih podnebnih sprememb.
"Porast zapiranja novinarjev skoraj vedno napoveduje širše napade na osnovne svoboščine, kot so svoboda objavljanja, dostopa do informacij in demonstriranja," je opozorila Jodi Ginsberg, vodja CPJ. Organizacija poziva k nujnim ukrepom za zaščito medijske svobode in opozarja, da te številke predstavljajo globalni alarm za pravice novinarjev in dostop javnosti do nepristranskih informacij.