Zagovornik objavil letno poročilo o diskriminaciji v Sloveniji

Zagovornik načela enakosti je objavil redno letno poročilo za leto 2024, v katerem predstavlja svoje delo in podatke o zagotavljanju enake obravnave v Sloveniji. Po besedah Mihe Lobnika, ki vodi organ od ustanovitve leta 2016, so lani svetovali 550 ljudem in podali več kot sto priporočil za odpravo diskriminacije.

Zagovornik objavil letno poročilo o diskriminaciji v Sloveniji

Zagovornik je v lanskem letu opravil približno 2.250 ur svetovanja in zaključil 39 postopkov ugotavljanja diskriminacije, pri čemer je diskriminatorno obravnavo ugotovil v štirih primerih. Med njimi so bile tri uslužbenke javnega zavoda, ki so bile pri ocenjevanju dela slabše obravnavane zaradi odsotnosti zaradi nosečnosti ali zdravstvenega stanja, ter uslužbenci, ki so zaradi bolniške odsotnosti prejeli nižja sredstva iz naslova delovne uspešnosti organizacije. Diskriminacijo je utrpela tudi iranska državljanka, ki ji je banka zaradi njenega državljanstva zavrnila odprtje računa.

Več kot tretjina prijav se je nanašala na področje zaposlovanja, približno petina pa na dostop do blaga in storitev. Zagovornik je lani izdal 108 priporočil, vendar jih je bilo upoštevanih le deset odstotkov. Posebno pozornost so namenili pravicam invalidov, pri čemer so ugotovili, da javni prostor še vedno ni v celoti dostopen, medkrajevni javni prevoz pa ostaja velik izziv.

V okviru evropskega projekta Soočimo se z diskriminacijo so lani izvedli več kot 200 usposabljanj za javne uslužbence, ki so po oceni udeležencev pomembno izboljšala razumevanje varstva pred diskriminacijo. Strokovnost delovanja Zagovornika sta lani potrdili tudi dve sodni odločitvi – ustavno sodišče je razsodilo v prid zahteve po odpravi diskriminacije pri zdravljenju neplodnosti, vrhovno sodišče pa je potrdilo stališče, da je nižje izplačilo nagrade zaposlenim zaradi zdravstvenega stanja nezakonito.

V poročilu je opozorjeno tudi na dolgotrajne sodne postopke. Trenutno na odločitev upravnega sodišča čaka 15 zadev, v katerih je Zagovornik ugotovil diskriminacijo, nekatere že od leta 2019. Prav tako se je v preteklem letu povečalo število prekrškov zaradi vzbujanja nestrpnosti, kar po podatkih policije kaže na rast nasilnega in drznega vedenja, povezanega z osebnimi okoliščinami.

Zagovornik je predstavil tudi novi evropski direktivi, ki bosta vplivali na delovanje organov za enakost in ju bo Slovenija morala implementirati do leta 2026. Poudarili so potrebo po jasnejši opredelitvi pristojnosti med inšpektorati in Zagovornikom ter zagotovitvi zadostnih sredstev za učinkovito varstvo pred diskriminacijo.

Vesti.si je spletni portal, namenjen pregledu novic s poudarkom na lokalnem dogajanju. 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Priljubljeno

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.