Somatski pilates združuje gibanje in čuječnost
Praksa pilatesa se razvija v smeri, ki ne koristi le telesu, temveč tudi umu. Vedno več ljudi se zateka k somatskemu pilatesu, različici klasičnega pristopa, ki z nižjo intenzivnostjo in večjim poudarkom na zavedanju telesa nudi vadbo, usmerjeno v celostno dobro počutje.
Somatski pilates izhaja iz metode Josepha Pilatesa, ki jo združuje s konceptom somatskega gibanja. Beseda soma v grščini pomeni telo, vendar v tem kontekstu označuje telo kot živ in občuten sistem. V nasprotju s klasičnim pilatesom, ki temelji na natančnih navodilih in fiksnih gibih, somatski pristop udeleženca spodbuja k temu, da posluša svoje telo in sam poišče najprimernejše gibe.
Metoda je primerna za vse, ki si želijo izboljšati svojo telesno držo, gibljivost in ravnotežje brez napornih zaporedij in visokih zahtev po moči. Vadba je počasnejša, z večjo osredotočenostjo na zavestno gibanje, kar ugodno vpliva na sproščanje napetosti, zmanjševanje stresa in splošno psihofizično počutje.
Čeprav se lahko na prvi pogled zdi podobna jogi, je somatski pilates manj osredotočen na duhovno razsežnost in bolj na telesno zavest ter povezavo med umom in telesom. S tem postaja priljubljena izbira tudi med začetniki, ki se prvič srečujejo s pilatesom ali iščejo nežen uvod v gibalne prakse.
Za razliko od pilatesa na reformerju ali na blazini, ki pogosto vključuje dinamične vaje za krepitev mišic, somatski pilates omogoča raziskovanje gibanja brez pritiska, kar ga uvršča med najbolj dostopne oblike vadbe za različne starostne skupine in telesne pripravljenosti.