V programu Dora opravili milijon mamografij
Tik pred začetkom meseca ozaveščanja o raku dojk rožnati oktober so konec septembra v okviru državnega presejalnega programa za raka dojk Dora opravili milijonto mamografijo. Doslej so s presejalno mamografijo od začetka delovanja Dore raka dojk odkrili pri okoli 6000 ženskah, so sporočili z Onkološkega inštituta Ljubljana.
Milijonto mamografijo so opravili v Splošni bolnišnici (SB) Ptuj. Ženske, ki rentgensko slikanje dojk opravijo v tamkajšnjem presejalnem centru programa Dora in jim radiologi na mamografskih slikah odkrijejo sumljive spremembe, napotijo na dodatno obravnavo v presejalno-diagnostični center programa Dora v Univerzitetni klinični center Maribor.
Odziv vabljenih žensk v ptujski center je zelo dober. V zadnjih letih se je namreč presejalne mamografije udeležilo 79 odstotkov vseh povabljenih žensk, v letošnjem letu pa celo 85 odstotkov, kar je ena izmed najvišjih udeležb v Sloveniji. Od začetka delovanja programa Dora v SB Ptuj leta 2015 so opravili že več kot 45.000 mamografij in pri več kot 200 ženskah odkrili raka dojk. Večina odkritih rakov je bilo majhnih in omejenih na dojke, so pojasnili na inštitutu.
"Veseli smo, da smo ravno v našem centru zabeležili milijonto mamografijo, in da nas je gospa, pri kateri smo opravili milijonto mamografijo, še enkrat obiskala ob današnji obeležitvi pomembnega mejnika, ki smo ga uspeli doseči v 16 letih delovanja programa Dora v Sloveniji," je po navedbah inštituta povedala vodja presejalnega centra programa Dora v SB Ptuj Barbara Brlek.
Program Dora po Sloveniji deluje na 19 lokacijah. Vanj so vključene vse ženske med 50. in 69. letom starosti, ki jih vsaki dve leti povabijo na presejalno mamografijo. Dolgoročni cilj programa je zmanjšanje umrljivost žensk zaradi raka dojk med 50. in 69. letom za od 25 do 30 odstotkov.
Po rezultatih dela se program Dora uvršča v sam vrh evropskih držav in kot evropski primer dobre prakse presejanja sodeluje kot učni center za države, kjer presejalne programe šele vzpostavljajo, so izpostavili na onkološkem inštitutu. V zadnjih letih se ga na ravni države udeležuje že več kot 77 odstotkov vseh povabljenih žensk.
S presejalno mamografijo, ki je še vedno strokovno dokazano najbolj zanesljiva metoda za zgodnje odkrivanje raka dojk in najbolj primerna za organizirano presejanje, so v programu od začetka delovanja leta 2008 odkrili raka dojk že pri okoli 6000 ženskah, večinoma v začetni stopnji, ko je zdravljenje praviloma manj obsežno in zelo uspešno.