Ministrstvo za zdravje nadaljuje z akcijo ozaveščanja o škodljivosti kajenja

Na Ministrstvu za zdravje nadaljujejo z akcijo ozaveščanja o kajenju, usmerjeno v preprečevanje uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Namen akcije je opozoriti mladostnike in odrasle na resne zdravstvene posledice kajenja, kot so bolezni pljuč, srca in ožilja ter različna rakava obolenja.

Ministrstvo za zdravje nadaljuje z akcijo ozaveščanja o škodljivosti kajenja

Kadilce pozivajo, naj skrbijo za svoje zdravje in prenehajo kaditi, s čimer bodo izboljšali svoj življenjski slog. Vsem ostalim pa sporočajo, da kajenje povzroča številne bolezni, ki pogosto vodijo v prezgodnjo smrt in znatno omejujejo vsakdanje življenje.

Mladostniki in tobačni izdelki
Zaskrbljujoč trend naraščanja uporabe elektronskih cigaret, fug in nikotinskih vrečk med mladimi povečuje tveganje za kasnejše kajenje cigaret. Mladostniki postanejo zasvojeni hitreje, zato je vloga staršev in šol pri ozaveščanju in preprečevanju uporabe nikotinskih izdelkov ključnega pomena. Mladi potrebujejo pozitiven zgled vrstnikov in odraslih ter jasna pravila za okolje brez tobačnih izdelkov. Starejši lahko mlade usmerijo k zdravemu življenjskemu slogu s svojim zgledom.

Raje živim, kajenje pustim
S sloganom »Izberi sebe, ne kajenja« ministrstvo v oktobrski kampanji ponovno nagovarja mladostnike in druge, naj se odločijo za zdrav življenjski slog. Glasbenik Robert Petan in prijatelji s pesmijo poudarjajo, kako kajenje vpliva na vsakodnevno življenje kadilcev in jih omejuje. Ministrstvo spodbuja deljenje pozitivnih sporočil in nagovorov, ki podpirajo odločitve za opustitev kajenja.

Škodljive posledice kajenja
Kajenje škoduje vsakemu organu v telesu in je vodilni vzrok za preprečljive bolezni in smrti. V Sloveniji vsak dan zaradi bolezni, pripisljivih kajenju, umre osem ljudi. Kajenje povzroča številne vrste raka, vključno s pljučnim rakom, rakom dihalnih poti, ustne votline, glasilk in drugih organov. Poleg tega kajenje prispeva k razvoju bolezni dihal, srca in ožilja, ter številnih drugih zdravstvenih težav, kot so diabetes, motnje imunskega sistema, motnje erekcije in bolezni oči.

Pomoč pri opuščanju kajenja
Kadilci, ki želijo prenehati kaditi, lahko dostopajo do brezplačne pomoči v Centrih za krepitev zdravja (CKZ) in Zdravstveno vzgojnih centrih (ZVC) po zdravstvenih domovih, kjer so jim na voljo skupinsko in individualno svetovanje. Na voljo je tudi brezplačna telefonska številka 080 2777, kjer strokovnjaki nudijo anonimno podporo vsak dan med 7. in 10. uro ter med 17. in 20. uro.

Vesti.si je spletni portal, namenjen pregledu novic s poudarkom na lokalnem dogajanju. 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.