Bistriški svetniki sprejeli obvezno razlago uredbe glede umeščanja vetrnih elektrarn

Občinski svetniki občine Slovenska Bistrica so na današnji izredni seji brez glasu proti potrdili obvezno razlago prostorskih ureditvenih pogojev na območju občine, s katerim so investitorje v vetrne elektrarne dodatno opozorili, da lahko na območjih kmetijskih zemljišč gradijo le male vetrne elektrarne do nazivne moči enega megavata.

Bistriški svetniki sprejeli obvezno razlago uredbe glede umeščanja vetrnih elektrarn

S tem so se v bistriški občini odzvali na vse večje zanimanje potencialnih investitorjev za postavljanje vetrnih elektrarn na območju Pohorja, še posebej v luči aktualnega pridobivanja gradbenega dovoljenja s strani projektnega podjetja Energija na veter, ki želi na Bistriškem Pohorju graditi kar 56 vetrnih elektrarn.

Svetniki, ki so na današnji seji nezadovoljstvo izrazili zlasti zaradi odnosa predstavnikov pristojnih ministrstev, saj na sejo kljub vabilu ni bilo nikogar, sicer danes niso glasovali o tem, ali so za projekt ali proti njemu, so poudarjali, pač pa želijo le, da se postopki peljejo po zakoniti poti.

Župan Ivan Žagar je namreč prepričan, da bi morala glavo vlogo pri tem prevzeti država in da bi investitor pri tako velikem projektu moral zaprositi za spremembo državnega prostorskega načrta, ne pa da se temu izogiba z drobljenjem projekta na več manjših. Slednje zakonodaja dopušča, če gre za vetrne elektrarne z močjo manj kot deset megavatov.

"V takem postopku so vključeni vsi relevantni soglasjedajalci, pa tudi javnost, ki jo umestitev takih objektov v njihov prostor tudi najbolj zadeva. Pravila glede tega so jasno zapisana v naših prostorskih ureditvenih pogojih,, a ker očitno različno razumemo, kaj smo v dokumentu zapisali, smo to zdaj le še enkrat pojasnili," je dejal Žagar.

Bistriški župan glede morebitnih pravnih posledic in tega, kako se bo odzval investitor, pričakuje pa, da bo pristojno ministrstvo investitorja napotilo na primeren način umeščanja vetrnic v prostor. Glede razlage pravnika Aljoše Dežmana, da bi zaradi zadržanja projekta lahko občini grozila odškodninska tožba, Žagar ne zna oceniti, ali je postopek dejansko ustavljen ali ne, prizadevajo si zgolj za primeren način vodenja postopka v skladu z zakonom.

Župan Slovenske Bistrice je glede morebitne njegove naklonjenosti gradnji vetrnih elektrarn dejal, da nad tem, da bi vetrnice umeščali na Pohorje, ni najbolj navdušen, po drugi strani pa se tudi zaveda potrebe po zelenih virih energije.

Na izredni seji so besedo dobili tudi predstavniki investitorjev in civilne iniciative. Zastopnica družbe Energija na veter Jana Habjan je dejala, da želijo biti dober sosed občanom in skupaj z njimi najti rešitve, ki bodo imele pozitivne učinke za vse. Ob tem je dejala, da glasovanje za obvezno razlago ne bi bilo zakonito, to pa je pozneje zatrdil tudi pravni strokovnjak Dežman.

Vendar s tem nista uspela prepričati niti enega svetnika, ki so med drugim opozorili tudi na domnevne pritiske na njih s prejeto elektronsko pošto dan pred izredno sejo, ki so jih na njih naslovili investitorji. Po seji je Habjan povedala, da so še naprej prepričani o zakonitosti vseh postopkov ter da bo na podlagi vseh dokumentov zakonito pri odločanju ravnalo tudi pristojno ministrstvo.

Glede dopisa svetnikom je pojasnila, da je pravna stroka ugotovila, da je uporaba obvezne razlage nezakonita, kar so uprli tudi na eno od odločitev ustavnega sodišča. Občinske svetnike smo zato želeli zgolj opozoriti, na kakšne posledice pravniki opozarjajo. S tem so se želeli izogniti ponovni zavrnitvi prošnje za udeležbo na seji občinskega sveta, za kar so v preteklosti neuspešno zaprosili že trikrat, je še dejala Habjan.

Vesti.si je spletni portal, namenjen pregledu novic s poudarkom na lokalnem dogajanju. 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.