Celjski mestni svetniki opravili prvo obravnavo letošnjega proračuna
Celjski mestni svetniki so danes brez razprave v prvi obravnavi potrdili predlog proračuna za letos.
Po besedah v. d. direktorja celjske občinske uprave Gregor Deleja naj bi prihodki znašali 77,4 milijona evrov, kar je okoli sedem milijonov evrov več kot lani. Odhodki pa bi glede na lanskih 75 milijona evrov porasli na 81,3 milijona evrov.
Davčni prihodki so v letošnjem proračunu načrtovani v višini 41,6 milijona evrov, nedavčni prihodki naj bi znašali 21 milijonov evrov, kapitalski prihodki 5,7 milijona evrov, transferni prihodki pa 8,8 milijona evrov.
Letošnji tekoči transferji naj bi znašali 30,7 milijona evrov, investicijski odhodki 30,4 milijona evrov, investicijski transferji pa 1,3 milijona evrov. Proračunski primanjkljaj naj bi bil 3,9 milijona evrov.
Na voljo bo tudi proračunska rezervacija v višini 716.000 evrov, o uporabi teh sredstev pa bo odločal celjski župan Matija Kovač. Skladno z odlokom o proračunskem skladu za izvedbo investicij in investicijskega vzdrževanja infrastrukture v celjski občini bo tudi letos oblikovan sklad v višini pol milijona evrov.
Deleja je na seji pojasnil, da se bo celjska občina letos lahko zadolžila do pet milijonov evrov, za odplačilo dolga pa je namenjenih 3,6 milijona evrov. Ocenil je, da je bila priprava letošnjega proračuna velik izziv, predvsem zaradi energetske draginje.
Po njegovih besedah je proračun investicijsko naravnan, saj je 30 milijonov evrov namenjenih za naložbe. Med večjimi projekti je izpostavil projekte odvajanja in čiščenja odpadnih voda v porečju Savinje, poplavno varnost, uvedbo Centralke, prenovo celjskega zdravstvenega doma, rekonstrukcijo stadiona Kladivar in gradnjo varovanih stanovanj.
Kovač je dejal, da bo celjska občina letos iz naslova celostnih teritorialnih naložb prejela 13,5 milijona evrov, ta denar pa bodo namenili za izvedbo treh razvojnih projektov.
Pojasnil je še, da so iz načrta razvojnih programov za obdobje 2022-2025 umaknili projekt turistične brvi, saj projekt ni imel stabilne finančne konstrukcije, zato si občina takšnega projekta, za katerega je vlada Janeza Janše zagotovila 1,5 milijona evrov, ne more privoščiti.
Krajevna skupnost Ostrožno je sicer predlagala, da se letos zagotovijo sredstva za obnovo nekaj ulic in izgradnjo krožišča na Lavi. Krajevna skupnost Pod gradom pa je predlagala obnovo cestišča in vodovoda na Kukovičevi ulici. Po oceni te krajevne skupnosti je obnova ceste od konca Kukovičeve ceste do naselja Polule nujna, saj je cestišče v zelo slabem stanju zaradi dovoza materiala za izgradnjo ceste, ki je lani potekala v Košnici.
Kovač je na seji sicer povedal, da je imenoval še dva podžupana, in sicer Sašo Kundih iz Celjske županove liste in Sama Seničarja iz stranke Levica in Vesna, medtem ko je na decembrski konstitutivni seji mestnega sveta za podžupana imenoval Uroša Lesjaka iz Gibanja Svoboda.