Celjski mestni svetniki podprli spremembe pri financiranju projektov za letos in 2023
Celjski mestni svetniki so na današnji seji podprli spremembo načrta razvojnih programov za letos in prihodnje leto.
Tako bo celjska občina med drugim zagotovila dodatna sredstva za ureditev nadvoza na Ljubečni, ki je v zelo slabem stanju, po novem bo obnovljeno tudi neugledno dvorišče zgradbe Rimljanka.
Celjska občina je že leta 2018 z Darsom sklenila sporazum o sofinanciranju obnove nadvoza. Letos je državnih avtocest in hitrih cest izvedel javno naročilo za izbiro izvajalca, na katerem je bila vrednost del, ki po sporazumu odpade na celjsko občino, precej višja od predvidene in posledično načrtovane v letošnjem občinskem proračunu.
Vsa dela na nadvozu bodo izvedena do konca leta, zato mora celjska občina zagotoviti vsa potrebna sredstva, ki jih bodo zagotovili s postavke za rekonstrukcijo ceste v Košnici, saj je pri tej naložbi ostalo neporabljenih 237.000 evrov, je na seji povedala vodja okoljskega sektorja na občini Ana Trunkl.
Celjska občina je februarja letos z okoljskim ministrstvom in direkcijo za vode sklenila tudi sporazum o skupni izvedbi dodatnih ukrepov za zagotavljanje poplavne varnosti. Dokončanje in predaja projektne dokumentacije je predvidena prihodnje leto, zato mora celjska občina sredstva za ta namen za leto 2023 povečati za 1,5 milijona evrov.
Občina je letos začela tudi z ureditvijo trga pri tržnici. Namen te naložbe je obnova območja, vključno s komunalnimi vodi, javno razsvetljavo, prenovo tlakovanih površin ter namestitvijo urbane opreme. Projekt zajema tudi obnovo dovozne ceste dela Linhartove ulice in dovozne/intervencijske poti proti dvorišču za zgradbo Rimljanka.
S to ureditvijo se je pokazala tudi potreba po ureditvi celotnega dvorišča Rimljanke, ki je trenutno v zelo slabem stanju, predvsem zaradi nerešenega odvodnjavanja in divjega parkiranja. Iz tega razloga je treba zagotoviti dodatnih 105.000 evrov. V sklopu projekta obnove dvorišča je predvidena obnova meteorne kanalizacije, zamenjava celotnega ustroja tlakov, vključno z asfaltiranjem, talna signalizacija za označitev parkirišč, zasaditev ter izvedba javne razsvetljave.
Strokovne službe celjske občine so ugotovile tudi, da je treba izvesti prerazporeditev načrtovane porabe sredstev med področjema oskrba s pitno vodo in odvajanje in čiščenje odpadnih vod. Zato so mestni svetniki podprli predlog, da se izvede prenos sredstev v višini 950.000 evrov.
V Celju razmišljajo tudi o večji rabi obnovljivih virov. Na junijski seji je tako celjski svetnik Damir Ivančič dal pobudo, da tudi celjska občina v okviru razvoja učinkovite oskrbe z električno energijo preuči konkretne možnosti za izvedbo projekta sončnih elektrarn na strehah javnih objektov v lasti občine in razvoj energetske zadruge.
Kot so mu odgovorili v strokovnih službah občine, se zavedajo prednosti in pozitivnih učinkov proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov, zato so v nabor projektov vključili tudi projekt izkoriščanje potenciala streh objektov v občinski lasti za proizvodnjo elektrike.
Občina tako načrtuje, da bo na podlagi analize in določitve proizvodnega potenciala streh in ostalih površin poleg porabe električne energije stavb in javne razsvetljave iz teh virov zagotavljala energijo za polnjenje električnih vozil. V tem sklopu bodo proučili tudi rešitve in module za ustanovitev energetskih skupnosti.
"Na tem področju je naš strateški cilj, da Celje kot mesto z bogato zgodovinsko-kulturno dediščino spremenimo v energetsko učinkovitejše in trajnostno življenjsko okolje," so zapisali na celjski občini.