Epidemija ob onesnaženju pitne vode v Spodnji Savinjski dolini očitno izzvenela
Epidemija ob onesnaženju pitne vode v Spodnji Savinjski dolini, ki je izbruhnila v začetku prejšnjega tedna, je očitno izzvenela.
Od prejšnjega četrtka namreč ni zabeležen noben nov primer prebavnih motenj pri prebivalcih omenjene doline, je danes v izjavi za medije povedal strokovni direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Ivan Eržen.
Glede pojavnosti norovirusa v odvzetih vzorcih v vodovodnem sistemu žalske komunale je Eržen dejal, da to ni nič posebnega, saj je okužba zgornjega prebavnega trakta s tem virusom zelo pogosta. V Sloveniji tako letno zabeležimo od 1500 do 4000 tovrstnih okužb, ki jih imenujemo tudi trebušna gripa. Po Erženovi oceni bolezen zelo hitro mine, težave pa lahko imajo predvsem ljudje z oslabelim imunskim sistemom.
Možnosti za širjenje norovirusa je veliko, najpogosteje pa se prenaša prek rok, ki so onesnažene z blatom, prek predmetov in stikov, je dejal Eržen.
Pojasnil je, da so v odvzetih vzorcih našli več povzročiteljev okužb, norovirus pa je bil samo eden izmed njih.
V nedeljo so bili odvzeti novi vzorcih vode na osmih lokacijah žalske komunale, rezultati naj bi bili znani do petka. Potem pa je treba ponovno odvzeti vzorce. Ko bosta dva vzorca negativna na prisotnost bakterij in virusov, vode ne bo treba več prekuhavati, je dejal Eržen.
Dodal je tudi, da je kloriranje pitne vode namenjeno uničenju bakterij, in ne virusov, ki jih je možno učinkovito uničiti z mikrofiltracijo.
Direktor žalske komunale Janez Primožič pa je na ponedeljkovi izredni seji polzelskega občinskega sveta ponovil, da se je onesnaženje pitne vode s fekalijami zgodilo v preboldskem raztežilniku Likovič s sistemom za pripravo vode. Zgodila se je namreč tehnična napaka glede kloriranja vode. To napako so ugotovili pred osmimi dnevi, ko je že nekaj oseb zaradi prebavnih motenj pomoč poiskalo v celjski bolnišnici.
Ocenil je še, da temeljni vzrok aktualne problematike torej ni bila ponedeljkova okvara na opremi za doziranje plinskega klora, ampak je temeljni vzrok v snovi fekalnega ali še kakšnega drugega izvora, ki je domnevno vstopila v vodovodni sistem.
Žalska komunala je zaradi prebavnih motenj 99 ljudi, ki so pomoč prejšnji teden poiskali v celjski bolnišnici, sprejela ukrepe za izboljšanje vodooskrbe. Med drugim je tako uvedla vsakodnevno kontrolo vsebine klora na vsakemu vodovodnemu sistemu, podjetje je prevzelo tudi subjektivno krivdo, zato se v komunali obetajo tudi kadrovske spremembe.
O aktualnih razmerah v žalski komunali in izsledkih notranjega nadzora, ki ga je v komunali uvedel žalski župan Janko Kos, bodo danes razpravljali tudi župani spodnjesavinjskih občin.