Krški svetniki družbi Krka in Vipap pozvali k ekološkemu monitoringu
Krški svetniki so na izredni seji, ki so jo sklicali po pozivu lokalne civilne pobude, razpravljali o vprašanjih, ki se po mnenju pobudnikov porajajo ob načrtovani širitvi Krkinih zmogljivosti v Krškem in ob zračnih izpustih tovarne Vipap. Družbi so pozvali k ekološkemu monitoringu in boljšemu komuniciranju z lokalno skupnostjo.
Če Krka pozivov, ki sledijo sklepom krških svetnikov, ne bo spoštovala, bodo ti nasprotovali začetku gradnje Krkinega obrata Sinteza 2 v Krškem oziroma širitvi tamkajšnjih zmogljivosti.
Krko so še pozvali, da do konca leta pripravi seznam dejavnosti, s katerimi si bo pridobila zaupanje javnosti in izkazala družbeno odgovornost, prav tako pa v enakem roku postavi javni ekoloških monitoring in o izidih redno obvešča javnost. Pozvali so jo tudi, da del svojih sredstev nameni za izboljšanje življenjskega standarda v Mestni občini Krško in da od neodvisne ustanove pridobi načrt zaščite in reševanja v primeru izrednega dogodka.
V primeru Vipapa so svetniki pristojne inšpekcijske organe pozvali, da naj nemudoma ukrepajo ob neizpolnjevanju zahtev že izdanih odločb. Družbo so tudi pozvali, da primerno in učinkovito nemudoma zavaruje raznašanje prahu pepela v okolici tovarne.
Krški župan Janez Kerin je ocenil, da so s sprejemom današnjih sklepov Krko in Vipap dobronamerno pozvali k boljši komunikaciji, k spoštovanju pravil igre, ki jih določa zakonodaja, in k večji odzivnosti. Vse skupaj s ciljem izboljšanja življenja in zdravja v Mestni občini Krško, je še dejal.
K sklicu izredne seje je sicer pozvala civilna iniciativa Videm, Stara Vas, Krško, ki med drugim nasprotuje načrtovani gradnji Krkine Sinteze 2 oz. širitvi njenega tamkajšnjega obrata "v samem centru mesta". Skrbi pa jih tudi domnevna umestitev dodatnih količin "nevarnih in eksplozivnih snovi" v Sintezi 2.
Kot so zapisali pobudniki, so že leta 2021 izpostavili zaskrbljenost, ker bo po njihovih podatkih maksimalna količina skladiščenih nevarnih snovi na Krkinem območju v Krškem dosegala 670 ton.
Kot še menijo, gre za preselitev te dejavnosti iz Novega mesta v Krško. Krka pa naj bi po njihovem mnenju v Krškem skladiščila nevarne snovi z nevarnimi lastnostmi oz. jedke, vnetljive, oksidativne, strupene in okolju nevarne snovi. Kljub temu, da so v Krki presodili, da je tveganje za okoljske nesreče med obratovanjem zanemarljivo, pa imajo glede tega pomisleke, so še dodali.
Krkini predstavniki so krškim svetnikom danes med drugim vnovič zagotovili, da je bila v postopku priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta izvedena celovita presoja vplivov na okolje, ki je potrdila primernost lokacije za nameravano dejavnost.
Na osnovi gradbenega dovoljenja, okoljevarstvenega soglasja in okoljevarstvenega dovoljenja je Krka v Krškem leta 2011 zgradila in zagnala obrat za proizvodnjo farmacevtskih učinkovin Sinteza 1. Zaradi potreb po povečanju zmogljivosti za proizvodnjo farmacevtskih učinkovin in ne zaradi selitve proizvodnje od drugod je nato pristopila k projektu, ki vključuje gradnjo novega obrata Sinteza 2 oz. skladišča tekočih surovin, kemijsko-analitskega razvojnega centra in sodobne naprave za celovito čiščenje odpadne vode.
Vsi obrati v Krškem so projektirani in bodo zgrajeni v skladu z zakonskimi zahtevami in standardi, vključno z direktivami EU ter z uporabo najnovejših razpoložljivih tehnik za preprečevanje nesreč in zmanjševanje njihovih posledic za okolje. V načrtovanem skladišču tekočih surovin tudi ne bodo skladiščili hlapljivih organskih snovi, ki so med sabo združljive. Njihovo mešanje ne more povzročiti eksplozije. Vpliv dejavnosti in nesreče pa je omejen na ožje območje proizvodnega kompleksa, so povedali Krkini predstavniki.
Predsednica Vipapove uprave Metka Resnik je zagotovila, da pri izpustih iz tovarne spoštujejo okoljske predpise. pojasnila je, da je vonj po zažgani plastiki, ki ga zaznavajo okoličani, posledica tehnološkega postopka pri kurjenju papirnega in lesnega odpada, in ni posledica kurjenje plastike. Problema se sicer v družbi zavedajo in ga bodo skušali rešiti. Do zdaj pa so izvedli vse zahtevane ukrepe za omejitev zračnih izpustov, je dodala.