Na Bledu o trajnostni prenovi in gradnji v TNP ter širšem alpskem prostoru
V Infocentru Triglavska roža na Bledu bodo drevi odprli razstavo Constructive Alps, ki prikazuje 28 arhitekturnih projektov trajnostne prenove stavb in gradnje v Alpah, uvrščene v ožji izbor mednarodne arhitekturne nagrade 2020.
Predstavljena bosta tudi dva priročnika, ki usmerjata gradnjo in prenovo stavb v Triglavskem narodnem parku (TNP).
Na dogodku, ki se bo začel drevi v ob 19. uri, bodo na Bledu gostili vodjo slovenske delegacije v stalnem odboru Alpske konference Blanko Bartol z ministrstva za okolje in prostor. Predstavila bo Alpsko konvencijo, njena prizadevanja in področja delovanja. Prav tako bo pojasnila, na čem temelji mednarodni arhitekturni natečaj in kako ga izvajajo, so sporočili iz javnega zavoda TNP.
Današnje odprtje razstave, ki bo na ogled do 13. novembra, bo spremljala tudi predstavitev dveh priročnikov, ki usmerjata gradnjo in prenovo v TNP. To sta Tipologija bohinjskih planin ter usmeritve za vzdrževanje in obnovo planšarskih objektov avtorice Žive Deu ter Smernice za gradnjo in oblikovanje pomožnih objektov v gorenjskem delu Triglavskega narodnega parka, ki jih je pripravil Maj Juvanec s sodelavci arhitekturnega biroja Delavnica.
Na tokratni mednarodni arhitekturni razstavi so predstavljeni najboljši projekti trajnostne gradnje in prenove s 5. razpisa mednarodne arhitekturne nagrade Constructive Alps 2020. Zmagovalce razpisa je mednarodna strokovna komisija razglasila novembra 2020 v švicarskem planinskem muzeju v Bernu. Med 28 projekti iz ožjega izbora trajnostnih gradenj in prenov dvoletnega obdobja je nagradila tri, sedmim pa je podelila priznanja.
Mednarodna strokovna komisija je pri ocenjevanju upoštevala ne le energetsko učinkovitost in varčnost, temveč tudi ekološki, ekonomski, družbeni in kulturni vidik novogradenj in prenov. Med nagrajenimi so bili biotehniški izobraževalni center, gorsko gostišče, montažna hala za proizvodnjo lesenih zabojnikov, večstanovanjska stavba, domačija, prenova zaselka, gorska kapela, gospodarsko poslopje, mlekarna, stanovanjska soseska, prenova alpskega skednja, večnamenski objekt in žičniška postaja.
Nagrado, ki jo podeljujejo vsaki dve leti, od leta 2010 razpisujeta Lihtenštajn in Švica, podpirajo pa jo tudi ostale pogodbenice Alpske konvencije, torej Avstrija, Francija, Italija, Monako, Nemčija in Slovenija. Kot poudarjajo, nagradni natečaj predstavlja otipljiv prispevek k uresničevanju vizije konvencije, da bi bili zgled na področju prilagajanja in blaženja podnebnih sprememb, pri čemer imajo pomembno vlogo tudi stavbe.
Na območju Alp namreč zasebna gospodinjstva porabijo ravno toliko energije kot celoten prometni sektor. Največji porabniki energije so stare in slabo izolirane stavbe. Ključ do učinkovitejše zaščite okolja in s tem kakovostnejšega življenje prebivalcev ter obiskovalcev alpskega sveta je zato v prenovi in, kadar je potrebno, tudi v gradnji novega stavbnega fonda z okolju prijaznimi gradbenimi materiali domačega izvora.
Mednarodna strokovna komisija je medtem, ko po alpskem prostoru še kroži razstava z natečaja za leto 2020, že izbrala tudi zmagovalce letošnjega natečaja. Med prejemniki priznanj je tokrat tudi en slovenski projekt, in sicer prenova Šenkove domačije na Jezerskem. Leta 2020 se je med nominirance uvrstila preureditev starega alpskega skednja v Bohinju v počitniške apartmaje, letos pa sta bila med nominiranci še prenova Hotela Bohinj in nova kolesarska brv na Rju.