Na kranjski občini za drugi participativni proračun prejeli 178 predlogov
Ob izvajanju izbranih projektov iz letošnjega, prvega participativnega proračuna Mestne občine Kranj, je poleti že steklo zbiranje predlogov za naslednji participativni proračun.
Na občini so v roku, ki se je iztekel prejšnji vikend, prejeli skoraj 180 predlogov različnih projektov, glasovanje o njih pa se bo začelo konec septembra.
Da bi bil postopek priprave in oddajanja pobud za občane čim lažji, je Mestna občina Kranj v okviru kampanje Projekti za vas in mesto junija izvedla tri delavnice v živo in eno prek spleta ter dve projektni pisarni.
Od junija do začetka septembra so nato na občini prek spleta, osebno ali po pošti prejeli 178 predlogov projektov, ki bi jih bilo po mnenju predlagateljev treba izvesti za prijetnejše bivanje v posameznih krajevnih skupnostih. Število predlogov je skoraj doseglo število predlogov za letošnji participativni proračun, ko jih je bilo 190.
"Z odzivom ljudi smo zadovoljni, še zlasti, ker je zbiranje predlogov potekalo v poletnem času, ko se aktivnosti upočasnijo," je ocenil kranjski župan Matjaž Rakovec. Ob tem je spomnil, da so rok za oddajo predlogov vmes podaljšali, da bi ljudem omogočili več časa za premislek in da bi na občini prejeli čim več dobrih predlogov.
Predlagani projekti so raznovrstni, od preplastitev cest, prek obnov otroških in športnih igrišč, postavitev klopi, kolesarskih parkov in zunanjih fitnesov do ureditev spomenikov, muzejev, parkov, kopališč, skupnostnih vrtov in zasaditev ter postavitev radarjev. "Skratka, dela nam ne bo zmanjkalo, življenje v Kranju in okolici pa bo lepše," je s predlogi projektov zadovoljen župan.
Predloge bo v naslednjih dneh pregledala komisija, ki bo za vsakega preverila, ali je izvedljiv, skladen z zakonodajo, v pristojnosti občine, finančno ovrednoten med 2500 in 24.000 evri in ali ustreza drugim predpisanim pogojem za uvrstitev v participativni proračun. Tako bo komisija določila predloge, ki se bodo uvrstili na glasovanje.
Glasovanje bo potekalo med 29. septembrom in 9. oktobrom. Takrat bodo občani, ki bodo na dan glasovanja stari najmanj 16 let, neposredno odločali o tem, katere projekte v okviru participativnega proračuna, ki skupaj znaša 624.000 evrov, je treba v posameznih krajevnih skupnostih prednostno izvesti.