Na Svetih Gorah nad Sotlo in v Logatcu za mir v Ukrajini

Grkokatoliška Križevska eparhija danes ob 10. uri v marijanskem svetišču na Svetih Gorah nad Sotlo vabi romarje na molitveno srečanje za mir v Ukrajini z geslom Pod tvoje varstvo pribežimo.

Na Svetih Gorah nad Sotlo in v Logatcu za mir v Ukrajini

Slovesno arhijerejsko službo Božjo bo vodil križevski vladika Milan Stipić. Zvečer pa bodo v Logatcu na dobrodelnem koncertu nastopili glasbeniki iz Ukrajine.

V program romanja na Svetih Gorah nad Sotlo bo vključeno tudi bogoslužje akatista Presveti Bogorodici v slovenskem jeziku in priložnostna predstavitev čudodelnih ikon ukrajinskih marijanskih svetišč.

Med liturgijo svetega Janeza Zlatoustega bo prepeval Slovenski ekumenski zbor. Od 10. ure pa bo v svetišču priložnost za sveto spoved.

V športni dvorani v Logatcu pa bo zvečer simfonični orkester Cantabile skupaj z ukrajinskimi glasbeniki pripravil Koncert za mir. Osrednje redko izvajano glasbeno delo, ki bo na koncertu izvedeno v celoti je simfonija št. 3 Op. 36, Simfonija žalostnih pesmi, poljskega skladatelja Henryka Mikolaja Goreckega.

Koncert ima globoko simbolno sporočilo in ni komercialne narave. Zbrane prostovoljne prispevke bodo namenili mladim glasbenikom, ki so pred strahotami vojne v Ukrajini pribežali v Slovenijo. Koncert organizirajo v sodelovanju s fundacijo Music for the Future. Častni pokrovitelj koncerta pa je predsednik republike Borut Pahor.

Posebno mesto so na koncertu namenili vrhunski mladi violinistki Sofii Kysliak iz Ukrajine, ki bo ob spremljavi simfoničnega orkestra izvedla pretresljivo skladbo iz filma Schindlerjev seznam v spomin in poklon vsem žrtvam nacističnega divjanja v drugi svetovni vojni. Zlo, ki ga prinaša vsaka vojna, kliče k razmisleku in očiščenju.

Skladba Religioso, ki je delo Slavka Osterca nas nagovarja k razmišljanju in očiščenju brez katerega ni spokoja. Osrednja programska teža pa namenjena izvedbi 50-minutne tretje simfonije skladatelja Mikolaja Goreckega, ki ima v svetovni zakladnici klasične protivojne glasbe posebno mesto. Ta poljski skladatelj jo je napisal kot odziv na strahote druge svetovne vojne in njeno ost usmeril v sporočilo miru.

Posebej pretresljivo je besedilo v drugem stavku simfonije z besedami, ki jih je kot molitev na steni celice št. 3 v gestapovskem zaporu v Zakopanah napisala 18-letna Helena Wanda Blazusiakowna 26. septembra 1944. V tretjem stavku pa je skladatelj uporabil šlezijsko ljudsko pesem o materi in sinu, ki se v zadnjem verzu sprašuje zakaj ste ubili njenega ljubljenega sina.

Koncertu bo dirigiral priznani dirigent Marjan Grdadolnik, za umetniško besedo bo skrbel Tone Kuntner, solistični part bo v simfoniji pela sopranistka Mojca Bitenc.

Vesti.si je spletni portal, namenjen pregledu novic s poudarkom na lokalnem dogajanju. 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.