Nadomestna ambulanta v ZD Idrija za neopredeljene in bolnike, ki so začasno brez zdravnika
V zdravstvenem domu (ZD) Idrija dejavnost ambulante za neopredeljene bolnike izvajajo v nadomestni ambulanti, ki so jo sicer vzpostavili že lani kot odgovor na veliko pomanjkanje zdravnikov družinske medicine.
V tej ambulanti poleg pacientov, ki so trajno ostali brez osebnega zdravnika, obravnavajo tudi tiste, ki so brez zdravnika začasno.
Po seznamu, na katerem je ministrstvo za zdravje objavilo število ambulant za neopredeljene bolnike oziroma za bolnike brez izbranega družinskega zdravnika, zdravstvenemu domu Idrija pripada ena tovrstna ambulanta z 0,20 programa splošne oziroma družinske medicine, kar pomeni delovanje ambulante osem ur tedensko.
Program za zdaj izvajajo prek nadomestne ambulante, ki so jo lani spomladi vzpostavili kot ukrep v okviru reorganizacije splošnih ambulant, s katerim rešujejo večletni problem velikega pomanjkanja zdravnikov družinske medicine v Idriji. Kot so za medije pojasnili v ZD Idrija, v tej ambulanti obravnavajo vse bolnike, ki so ostali brez izbranega osebnega zdravnika - bodisi zaradi trajne ali pa začasne odsotnosti.
Le tako lahko zagotavljajo enakovredno obravnavo vseh pacientov, tako tistih, ki si trenutno ne morejo izbrati novega zdravnika, kot tistih, katerih izbrani zdravnik je začasno odsoten zaradi daljše bolniške, porodniške odsotnosti ali drugih razlogov.
Ker so navodila ministrstva dokaj nejasna, saj naj bi denimo v ambulanti za neopredeljene lahko obravnavali le paciente, ki so trajno (in ne začasno) brez izbranega zdravnika, se bodo o morebitnih spremembah v organizaciji dela v ZD Idrija odločali sproti, so napovedali.
V tem tednu so predvidena zasedanja komisije osnovne zdravstvene dejavnosti in odbora za osnovno zdravstvo pri Združenju zdravstvenih zavodov Slovenije, kjer bodo odgovorni razpravljali tudi o tej tematiki. O morebitni spremembi organizacije dela v ZD Idrija bo še ta teden razpravljal tudi kolegij vodstva.
V ZD Idrija, ki izvaja primarno zdravstveno dejavnost na območju občin Idrija in Cerkno, se kljub prizadevanjem že več direktorjev, da bi pridobili zlasti nove zdravnike splošne medicine, kadrovska vrzel iz leta v leto povečuje, saj tega kadra na trgu dela ni. Lani, ko je zaradi upokojitve za stalno, zaradi porodniškega dopusta pa začasno, ostal še brez dveh splošnih zdravnic, so tako vzpostavili nadomestno ambulanto.
Kot so še pojasnili v ZD Idrija, imajo trenutno 6,8 zdravnika splošne medicine, potrebovali bi jih 9,36. V ambulantah splošne medicine, nujne medicinske pomoči in specialističnih ordinacijah imajo skupaj redno zaposlenih 10,2 zdravnika, potrebovali bi jih 21,2. Manjka jim torej kar polovica zdravnikov različnih specializacij. Pomanjkanje kadra rešujejo z dodatno obremenitvijo obstoječih zdravnikov in pogodbenimi sodelavci.