Novogoriška občina hiti s projektom poplavne zaščite
V delih novogoriške občine, v Potoku pri Dornberku, delu mesta Nova Gorica in Liskurju v Rožni Dolini, vsako večje deževje še vedno poplavlja bližnje objekte in kmetijska zemljišča.
Novogoriška občina zdaj pripravlja projekt, s katerim želijo ta območja zaščititi pred poplavnimi vodami. A občina ima čas le do konca junija, zato se s postopki mudi.
"Projektanti za vse tri ukrepe, na odvodniku v Sočo, potoku Potok in Liskurju, že izdelujejo projektno dokumentacijo. Trenutno je v fazi načrta za pridobitev projektnih in drugih pogojev. Evidentirali smo tudi vsa zemljišča, na katere vpliva gradnja," je v današnji izjavi povedal strokovni sodelavec za investicije novogoriške občine Jernej Kogoj.
Kot največji izziv v tako kratkem časovnem obdobju Kogoj izpostavlja pridobitev vseh služnostnih pravic na območjih, kjer bo potekala gradnja protipoplavne zaščite. "Gre namreč za linijske objekte, ki posegajo na veliko število zemljišč. Skupaj z državo poskušamo pripraviti pogodbe o služnosti in stavbni pravici, ki bodo praktično enaki za vse posege na vseh treh ukrepih," je pojasnil.
Poplavna varnost pred stoletnimi vodami bo namenjena predvsem ljudem, ki živijo ob potoku Potok in v Liskurju, saj Vrtojbica ne bi več poplavljala v nižjem delu Rožne Doline. Pri odvodniku v Sočo bodo varovali pred stoletnimi vodami za zadrževalnikom Ščedne v Novi Gorici, kar bo v prihodnje omogočilo gradnjo na travniku pri poslopju okrožnega sodišča.
Vrednost celotne investicije je 15,6 milijona evrov, o pridobitvi teh sredstev so sklenili dogovor z državo aprila lani. Največja izmed treh investicij bo odvodnik v Sočo, vreden je 12 milijonov evrov.
Kogoj je napovedal, da bodo v krajevnih skupnostih predstavili potek tras in krajanom predstavili posege na njihovih zemljiščih. "Če dobimo vse služnosti in pravice za gradnjo, imamo možnost pridobiti gradbeno dovoljenje. Po sporazumu se mora to zgoditi do konca junija, pridobljeno gradbeno dovoljenje pa pomeni, da smo si zagotovili vsa sredstva, ki so na voljo," je še povedal Kogoj.
Vsekakor bo treba s pridobivanjem dovoljenj pohiteti, kar za občinske uradnike ne bo ravno lahka naloga. Samo ob Potoku je namreč kar 90 lastnikov zemljišč. Tudi v primeru, da novogoriški občini v naslednjih štirih mesecih ne bo uspelo pridobiti gradbenega dovoljenja, pa bodo s projektom nadaljevali in v prihodnosti iskali finančna sredstva iz drugih virov.