Reševalna postaja UKC Ljubljana praznuje 100 let poklicnega delovanja
Reševalna postaja Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana bo danes s slovesnostjo, na kateri bo govornik predsednik republike Borut Pahor, obeležila 100 let poklicnega delovanja.
Začetki prostovoljne reševalne dejavnosti sicer segajo že v leto 1870, leta 1922 pa je postaja začela poklicno delovanje, so na spletni strani zapisali v UKC.
Začetki reševalne dejavnosti v Ljubljani se pojavljajo že ob samem nastanku Ljubljanske prostovoljne požarne obrambe, ki je bila ustanovljena leta 1870. V sklopu Prostovoljnega gasilnega in reševalnega društva Ljubljana je začela Reševalna postaja delovati 1. januarja 1903, vendar je še naslednjih 19 let delovala prostovoljno.
Kot začetek poklicnega delovanja Reševalne postaje UKC Ljubljana štejemo 31. julij 1922, ko je Reševalna postaja postala del Mestnega gasilskega urada, ki je zaposloval prva dva poklicna gasilca. Dodeljeni so ji bili prostori v Mestnem domu.
Reševalci so svoje delo najprej opravljali s pomočjo dveh reševalnih vozov na konjsko vprego. Na intervencijo je vedno odhajala tri članska posadka: hlapec kot kočijaž ter dva reševalca brez zdravstvene izobrazbe. Leta 1924 je postaja kupila prvo reševalno vozilo. Do leta 1932 so kupili že tretje reševalno vozilo in dokončno prenehali opravljati reševalno službo s pomočjo konjskih vpreg.
Tako je Reševalna postaja delovala do leta 1947, ko se je ločila od gasilske službe in začela samostojno delovati na stari tramvajski remizi na Vodmatu, kjer deluje še danes. Do leta 1968 je prenehala delovati kot samostojna enota in postala del Kliničnih bolnic v Ljubljani, današnjega Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana.
Danes je Reševalna postaja sodobna reševalna služba, ki zaposluje že okoli 115 delavcev različnih profilov. V voznem parku ima 29 reševalnih vozil, vključno s tremi reševalnimi motorji. Reševalna postaja prav tako skrbi za nemoteno delovanje heliporta, ki od leta 2013 deluje na strehi UKC.
Reševalna služba deluje 24 ur na dan, 365 dni v letu in pokriva Mestno občino Ljubljana ter 14 sosednjih občin na skupni površini 1470 kvadratnih kilometrov. Na tem območju prebiva in dela ob konicah tudi do 450.000 ljudi. V letu 2018 so reševalci opravili 50.457 različno zahtevnih intervencij na terenu, od tega 26.340 nujnih. Poleg rednega dela izvajajo tudi številne sekundarne reševalne prevoze otrok in odraslih doma in v tujino ter dežurstva na javnih in protokolarnih prireditvah.