Upravne enote bodo lahko delovale hitreje

Na današnji prvi izredni seji DZ so poslanci s 45 glasovi za in 31 proti po nujnem postopku sprejeli zakon o ukrepih za optimizacijo določenih postopkov na upravnih enotah.

Upravne enote bodo lahko delovale hitreje

Zakon odpravlja krajevno pristojnost pri izdajanju bivalnih in delovnih dovoljenj tujcem ter poenostavlja njihovo zaposlovanje. Proti so glasovali poslanci Levice, NSi in SDS.

Državni sekretar na ministrstvu za javno upravo Jure Trbič je poudaril, da je glavni cilj predloga razbremenitev upravnih enot in zaposlenih. Upravni postopki, zlasti na področju tujcev, namreč predstavljajo veliko administrativno breme.

Opozoril je na dolge zaostanke pri reševanju vlog, ki povzročajo stiske ljudem in gospodarsko škodo.

Predlog uvaja dve ključni rešitvi: odpravo krajevne pristojnosti pri izdajanju dovoljenj tujcem in začasno poenostavitev postopkov za njihovo zaposlovanje. Trbič meni, da bodo ti ukrepi upravnim enotam olajšali delo.
Zakon prinaša tudi novo ureditev, ki bo tujcem po pridobitvi začasnega dovoljenja omogočila delo in bivanje v Sloveniji, medtem ko bo postopek na upravni enoti še v teku.

V SD poudarjajo, da razumejo nujnost predloga glede na trenutno stanje. Poslanec Damijan Zrim je dejal, da so ukrepi smotrni glede na izzive upravnih enot, vendar priznava, da ima zakon tudi pomanjkljivosti in je kompromisna rešitev. Kljub pomislekom so zakon podprli.

Poslanka Svobode Tereza Novak je izpostavila, da bo odprava krajevne pristojnosti omogočila bolj enakomerno obremenitev upravnih enot po državi. Olajšani pogoji za zaposlovanje tujcev bodo po njenem mnenju omogočili hitrejši vstop na trg dela in zmanjšali administrativne ovire.

"S tem zakonom gospodarstvu sporočamo, da jih slišimo in razumemo njihove težave," je dejala Novakova. Dodala je, da je potrebna širša razprava o integraciji tujcev, pri čemer imajo svojo odgovornost tudi delodajalci.

Poslanci Levice so glasovali proti, ker njihovi predlogi o integraciji tujcev in obveznem jezikovnem usposabljanju niso bili sprejeti. Poslanka Nataša Sukič je opozorila, da črtanje teh členov nasprotuje integracijski strategiji.

V Levici menijo, da je zakon pravzaprav namenjen takojšnjemu zaposlovanju poceni tuje delovne sile. Sukičeva je predlagala, da bi z interventnim zakonom omogočili delo tistim, ki so že zaprosili za dovoljenje.

V NSi so kritični do zakona. Poslanka Vida Čadonič Špelič je dejala, da bi zaposlenim delo olajšala digitalizacija poslovanja, a vlada teh opozoril ne upošteva. Opozorila je tudi na možnost povečanja obsega dela na upravnih enotah in celo zloma sistema v času dopustov.

Poslanec SDS Andrej Kosi je zakon označil za slabo pripravljen in pomanjkljiv. Izpostavil je problematiko odpiranja trga dela za tujce brez ustreznega varnostnega preverjanja in možne zlorabe pri fiktivnih prijavah bivališč.

SDS meni, da zakon ne rešuje težav upravnih enot, temveč le olajšuje zaposlovanje tujcev. Predlagali so dopolnilo o poročanju vlade DZ o doseženih ciljih zakona v šestih mesecih, vendar je bilo zavrnjeno.

Zakon je tako kljub nasprotovanju opozicije sprejet in bo začel veljati po objavi v Uradnem listu. Cilj je razbremeniti upravne enote in poenostaviti postopke za tujce, vendar ostajajo pomisleki glede učinkovitosti in morebitnih negativnih posledic teh ukrepov.

Vesti.si je spletni portal, namenjen pregledu novic s poudarkom na lokalnem dogajanju. 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.