V Celju uradno odprli 54. Mos
Gospodarski minister Matjaž Han je danes na celjskem sejmišču tudi uradno odprl 54. Mednarodni sejem obrti in podjetništva (Mos). Rdeča nit sejma, ki bo odprt do nedelje, je trajnostna prihodnost s poudarkom na samooskrbi.
Kot je ob odprtju dejal Han, je sejem priložnost za nove posle in partnerstva. Ob tem je poudaril pomen podjetništva za Slovenijo, saj obrtniki in mala podjetja predstavljajo veliko večino podjetij, zaposlujejo 70 odstotkov vseh delavcev in ustvarijo 65 odstotkov vseh prihodkov. Zato jim mora država pomagati, da preživijo v teh kriznih razmerah. Gospodarsko ministrstvo je letos gospodarstvu namenilo 670 milijonov evrov, večina sredstev je namenjena obrtnikom, malim in srednjim podjetjem, je dejal.
Han je ob tem opozoril, da mora "svojo nalogo opraviti tudi EU. "V roku 14 dni bo jasno, kaj se bo zgodilo oz. če bomo šli v smeri energetske kapice oz. kakšne druge regulacije. Jasno pa je, da tako nizkih cen, kot smo jih imeli pred nekaj leti, ne bo več," je dejal.
Odprtja so se poleg Hana med drugim udeležili tudi zunanja ministrica Tanja Fajon, podpredsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) Peter Pišek, celjski župan Bojan Šrot in izvršni direktor Celjskega sejma Robert Otorepec. Ta je izpostavil izzive obrtnikov in podjetnikov, pri čemer je kot največjega izpostavil visoko ceno energije. "Pandemija covid-19, še bolj pa vojna v Ukrajini, sta razgalili vse težave globalizacije," je poudaril. Zato je potrebno več delati na samooskrbi, je ocenil.
O energetski draginji je spregovoril tudi Pišek. Kot je dejal, številni obrtniki in podjetniki opozarjajo, da je zaradi tudi do petkrat višjih cen elektrike ogrožen celo njihov obstoj. V OZS z dosedanjimi rešitvami vlade niso najbolj zadovoljni, saj ukrepi ne naslavljajo vseh. Zato predlagajo energetsko kapico in vnovičen ukrep čakanja na delo, ki se je v času pandemije izkazal za zelo učinkovitega. Pišek je tudi opozoril na pomanjkanje kadra.
Na 54. Mosu bo okoli 600 razstavljavcev iz 10 držav, skupaj z zastopanimi podjetji pa je prijavljenih skoraj 1000 razstavljavcev iz 20 držav. Organizatorji pričakujejo približno 60.000 obiskovalcev.
Sejem je razdeljen na področja gradnja in obnova doma, turizem in prehrana, kamping in karavaning, oprema in materiali za obrt in industrijo, poslovne storitve in poslovne priložnosti v tujini ter izdelki široke potrošnje. V ospredju je samooskrba, najbolj prehranska in energetska. Ob sejmu bo potekalo državno tekmovanje mladih strokovnjakov v poklicnih spretnostih SloveniaSkills 2022.
Gospodarsko ministrstvo bo pripravilo posvete o priložnostih gozdarsko-lesnega sektorja za povečanje surovinske samooskrbe gospodarstva, razpravo o poti do višje dodane vrednosti turizma ter predstavitev smernic OECD za večnacionalne družbe za odgovorno poslovno ravnanje. Tržni inšpektorat bo pripravil predstavitev obveznosti podjetij pri prodaji preko spleta in predstavitev sistema za skladnost neživilskih proizvodov.
OZS pa se bo skupaj s sekcijami, območnimi zbornicami in poslovnimi partnerji predstavila na več kot 700 kvadratnih metrih. Med osrednjimi dogodki bosta ulica obrti s predstavitvijo 11 obrtnih poklicev ter mednarodno poslovno srečanje, ki bo letos privabilo obrtnike in podjetnike iz devetih držav.