V Novi Gorici opozorili na kadrovske težave zdravstvenih zavodov
Novogoriški mestni svet je na četrtkovi seji ob potrjevanju dveh dodatnih koncesij za zdravnika družinske medicine opozoril na kritične razmere zaradi pomanjkanja kadrov, ki jih tamkajšnji zdravstveni dom sam ne more zagotoviti.
Ker imajo težave tudi drugi zdravstveni in socialnovarstveni zavodi v regiji, so državo pozvali k sistemskim ukrepom.
V novogoriškem zdravstvenem domu sicer že dalj časa opozarjajo na težave s pomanjkanjem kadrov na področjih splošne družinske medicine, pediatrije, logopedije in dermatologije, o čemer je bil kolegij županov občin soustanoviteljic seznanjen že leta 2017, ko so naslovili dopis na ministrstvo za zdravje in zdravniško zbornico, a se kljub obljubam ni spremenilo nič.
Na področju splošne družinske medicine so v preteklosti podelili štiri koncesije, ki se iztečejo leta 2026. Ker sta dva koncesionarja napovedala predčasno prekinitev koncesijske pogodbe, zavod pa ne more prevzeti dejavnosti, je po mnenju občine edina možna rešitev podelitev novih koncesij.
Direktorica ZD Nova Gorica Petra Kokoravec je v gradivu za sejo podrobno opisala razmere in poudarila, da problematika zagotavljanja zdravnikov na primarni ravni ni le njihova težava, saj se z njo srečuje vsa Evropa. Pri njih so trenutne razmere celo še na zavidljivi ravni, saj so v preteklih letih uspeli zaposliti nekaj zdravnikov, kljub temu pa pričakuje bistveno poslabšanje v prihodnjih letih.
"Večkrat letno redno objavljamo razpise za zaposlitev zdravnikov specialistov družinske medicine, sobnih zdravnikov in zdravnikov s strokovnim izpitom. Od leta 2018 smo zaposlili tri, prav tako smo zaposlili vse štiri specializante družinske medicine. Trenutno imamo na specializaciji še dva," je pojasnila in dodala, da aktivno iščejo zdravnike iz držav nekdanje Jugoslavije, a nihče od teh, s katerimi so bili v stiku, ni bil zainteresiran za specializacijo iz družinske medicine.
Trenutno je v novogoriškem zdravstvenem domu ena zdravnica že več let odsotna iz zdravstvenih razlogov, dve sta nepričakovano odpovedali delovno razmerje, eno imajo na skrajšanem delovnem času iz zdravstvenih razlogov, tri pa so odsotne zaradi porodniškega dopusta.
"Že zagotavljanje primernega nadomeščanja za omenjene odsotnosti nam predstavlja velik izziv, ki ga rešujemo s pomočjo vključevanja specializantov, upokojenih zdravnikov, zdravnika koncesionarja ter številnimi nadurami ostalih zdravnikov, ki nemalokrat presegajo vse meje sprejemljivega in zmogljivega," je dejala in pojasnila, da bo v naslednjih desetih letih pogoje za upokojitev izpolnilo še 12 zdravnikov.
Z direktorji goriških zdravstvenih, socialnovarstvenih in drugih zavodov se je ta teden sestal občinski odbor za socialno varstvo in zdravstvo, iz razprave pa je bilo po besedah predsednice Vide Škrlj razbrati, da se vsi soočajo s podobnimi težavami, kar vpliva na kakovost in obseg izvajanja njihovih storitev.
S pomanjkanjem zdravnikov se tako spopadata tudi šempetrska splošna bolnišnica in zobozdravstveni zavod, kadrovske težave imajo tudi v Varstveno delovnem centru Nova Gorica, Dom upokojencev Nova Gorica pa se tako ali tako že vrsto let srečuje s težavami pri zagotavljanju ustreznega kadra na področju zdravstvene nege.
Škrljeva je ob tem poudarila, da "akutna kadrovska problematika resno ogroža izvajanje storitev javnih zavodov, končne posledice pa nosijo predvsem občani, ki so prikrajšani za resno, dostojno in pravočasno obravnavo", zato so novogoriški svetniki vlado in pristojna ministrstva pozvali k nujnem ukrepanju.