Zaradi sadre na koroških poljih kazensko ovadili več oseb
Celjski kriminalisti so zaključili preiskavo sadre na koroških poljih, ki so jo koroški kmetje lani v prepričanju, da gre za apno, ki ga uporabljajo za nevtralizacijo v tleh nastajajočih kislin, po najmanj 22 kmetijskih zemljiščih raztrosili skupno približno 500 ton. Policija je kazensko ovadila pet fizičnih in dve pravni osebi.
Kot so danes sporočili s Policijske uprave Celje, je kmetom sadro prodal lokalni podjetnik za 2,5 evra za tono. Ob tem jim je zamolčal pomembna dejstva o izvoru sadre in njeni onesnaženosti s težkimi kovinami.
Ovadeni pri zasledovanju lastnih ekonomskih interesov po oceni policije niso razmišljali o posledicah svojih dejanj in so onesnaženo sadro prodajali kmetom, ki se ukvarjajo s poljedelstvom in živinorejo, posledično pa dolgoročno poslabšali kakovost kmetijskih zemljišč. Ob tem so izpolnili tudi pogoje za prehajanje težkih kovin v prehransko verigo.
Iz izvedenskega mnenja sodne izvedenke za področje ekologije izhaja, da so vrednosti svinca v odloženi sadri tako velike, da bi lahko naveden odpadek opredelili kot svinčeno rudo.
Zaradi vsega navedenega je policija na Okrožno državno tožilstvo v Slovenj Gradcu podala kazensko ovadbo za osem kaznivih dejanj obremenjevanja in uničevanja okolja zoper pet fizičnih in dve pravni osebi.
Kot so še dodali policisti, je cena apnenčeve moke oziroma njej podobnih izdelkov, namenjenih nevtralizaciji vrednosti pH, v tistem času na slovenskem trgu znašala 15 evrov za tono.
Sadra je nastala kot stranski produkt zastarele in uradno opuščene oblike proizvodnje steklenih izdelkov. Zaradi visoke vsebnosti zdravju škodljivih in nevarnih težkih kovin, predvsem svinca in kroma, je okolju nevaren odpadek.