Župani pričakujejo hitro odločitev države glede nove gorenjske bolnišnice
V okviru gorenjskega razvojnega foruma, ki ga je danes v Kranju pripravila Akademija Finance, je potekala tudi razprava o lokaciji nove regijske bolnišnice.
Župani Jesenic, Radovljice in Kranja, ki se borijo vsak za svojo lokacijo, so se enotno zavzeli za to, da stroka oziroma država čim prej sprejmeta odločitev.
Uvodoma so vsi trije župani znova navedli prednosti posameznih lokacij. Radovljiški župan Ciril Globočnik je izpostavil, da imajo za novo regijsko bolnišnico zagotovljena potrebna zemljišča in sprejet prostorski red, da je Radovljica v središču Gorenjske in da je v bližini tudi leško letališče. Ob tem Globočnik računa, da bi Radovljica z regijsko bolnišnico lahko postala tudi mestna občina.
Kranjski župan Matjaž Rakovec je na drugi strani poudaril, da na Kranj gravitira kar 150.000 od 210.000 prebivalcev Gorenjske in tudi prebivalci nekaterih občih osrednje Slovenije ter da bi bolnišnica v Kranju razbremenila ljubljanski klinični center. Kot je dodal, so tudi v Kranju zagotovljena zemljišča v bližini avtoceste ter ustrezna infrastruktura.
Podobno je jeseniški župan Peter Bohinec navedel, da ima tudi obstoječa Splošna bolnišnica Jesenice dobro geostrateško lego, poleg tega sta na tem mestu že sodobni urgentni center in heliport. Bolnišnične stavbe pa so bile v zadnjih letih energetsko in požarno sanirane, izvedenih je bilo tudi več drugih investicij.
"Očitek je bil, da na Jesenicah ob obstoječi bolnišnici ni prostora, vendar smo pokazali, da obstaja možnost širitve," je dejal Bohinec in izpostavil možnost gradnje na bližnjem travniku, makadamskem parkirišču in na prostoru stare upravne stavbe ter stanovanjskega objekta. Kot je poudaril Bohinec, so izpolnjeni vsi pogoji za širitev dejavnosti na lokaciji, v katero se vlaga že vrsto desetletij. Zato se mu zdi edina smiselna in racionalna nadgradnja obstoječe bolnišnice.
Globočnik je na drugi strani poudaril, da je bolnišnica na Jesenicah stara več kot 100 let. "Mi pa delamo novo bolnišnico za Gorenjsko za naslednjih 100 let," je dejal. Nato je Bohinec povabil oba županska kolega na študijski obisk v Splošno bolnišnico Jesenice: "Da ponosno pokažemo, kako izgleda, da je moderna in strokovna. Res ima zgodovino, na katero pa smo zelo ponosni in za katero se bomo borili še naprej".
Tako župani glede lokacije regijske bolnišnice vztrajajo vsak na svojem, so si pa enotni, da mora odločitev sprejeti stroka oziroma ministrstvo za zdravje in to čim prej. "V načrtu razvojnih programov je za projekt zagotovljenih 310 milijonov evrov, ampak če se bo še dolgo oklevalo, se bojim, da bomo Gorenjci ta denar izgubili," je dejal Globočnik in apeliral na vlado, naj se čim prej odloči o lokaciji.
"Mislim, da se nam zelo mudi, ker takšna bolnišnica ne bo zgrajena v dveh, treh ali petih letih, ampak bomo zagotovo zanjo porabili slabih 10 let. Tu pa so v igri evropska sredstva in leto 2032 bo zelo hitro tu," je opozoril Rakovec, ki meni, da bi morala biti odločitev sprejeta še letos.
Bohinec pa je ob razpravi o novi regijski bolnišnici posebej izpostavil še kadrovski problem. Že obstoječa jeseniška bolnišnica zaradi pomanjkanja kadra zapira oddelke in ne izpolnjuje vsega programa. Zato se Bohinec sprašuje, kje bi na Gorenjskem našli kader še za eno bolnišnico. "Zopet investiramo v zidove, kar je bila napaka že prejšnjih vlad, namesto v tisto, kar je bistveno, to je v kader," je dejal.