Maroko po enajstmetrovkah prvič v zgodovini v četrtfinalu SP
Nogometaši Maroka so v osmini finala svetovnega prvenstva v Katarju premagali Španijo s 3:0 (0:0, 0:0, 0:0).
* Stadion Education City, gledalcev 44.667, sodniki: Rapallini, Belatti, Bonfa (vsi Argentina).
* Strelci: /.
* Maroko: Bono, Achraf, Saiss, Aguerd (od 84. El Yamiq), Mazraoui (od 82. Attiat-Allal), Amrabat, Ounahi (od 119. Benoun), Amallah (od 82. Cheddira), Ziyech, Boufal (od 66. Ez Abde), En-Nesyri (od 82. Sabiri).
* Španija: Simon, Llorente, Rodrigo, Laporte, Alba (od 98. Balde), Busquets, Pedri, Gavi (od 63. Soler), Ferran (od 75. Williams, od 118. Sarabia), Olmo (od 98. Fati), Asensio (od 63. Morata).
* Rumeni kartoni: Saiss; Laporte.
* Rdeči karton: /.
Nogometaši Maroka so predzadnji četrtfinalisti svetovnega prvenstva v Katarju. V osmini finala so bili po izvajanju enajstmetrovk boljši od Španije. V rednem delu in podaljških ni bilo zadetkov.
Maroko se bo v četrtfinalu 10. decembra pomeril z zmagovalcem današnjega večernega dvoboja med Portugalsko in Švico (20.00).
Preostali trije četrtfinali so Hrvaška - Brazilija, Nizozemska - Argentina in Anglija - Francija. Prve dve tekmi bosta v petek, 9. decembra, drugi dve pa dan kasneje.
Za Maročane oziroma "leve z Atlasa", kot jih pozna nogometni svet, je preboj med osem najboljših ekip na svetu največji uspeh v zgodovini. Doslej so petkrat igrali na SP (1970, 1986, 1994, 1998, 2018), čez skupinski del pa so se prebili le v Mehiki 1986, ko jih je nato izločila ekipa Zahodne Nemčije.
Maroko je hkrati prva afriška reprezentanca po Kamerunu 1990 z nizom petih tekem brez poraza na SP. Letos je med drugimi v skupinskem delu premagal drugouvrščeno ekipo z lestvica Fife Belgijo (prejšnje prvenstvo v Rusiji je končala z remijem 2:2 prav proti Španiji), na štirih tekmah v Katarju pa je prejela le en gol. Hkrati je šele prvič v zadnjih štirih tekmah premagal zasedbo z Iberskega polotoka.
Španija je že drugič zaporedoma SP končala v osmini finala - v Rusiji je po enajstmetrovkah izgubila proti gostiteljem, med osem najboljših je nazadnje igrala 2010 v Južni Afriki, kjer je na koncu postala svetovni prvak. Po strelih z bele točke je izpadla tudi na lanskem EP in sicer v polfinalu proti Italiji.
Španija je izpadla po drugem zaporednem porazu, saj je predtekmovanje sklenila z neuspehom proti Japonski, in hkrati drugem v zgodovini proti afriškim reprezentancam na SP. Edini dosedanji poraz je doživela 1998 proti Nigeriji, ko je bil v španski zasedbi na terenu tudi zdajšnji selektor Luis Enrique.
Sergio Busquets, za katerega je bilo pri 34 letih verjetno to zadnje SP, se je po številu nastopov za špansko reprezentanco na SP izenačil z rekorderjem Ikerjem Casillasom in Sergiom Ramosom. Vsi trije so zbrali 17 nastopov.
V prvem polčasu je imela Španija precej višjo posest žoge (60%-25%), malenkostno bolj konkretni pri zaključku akcij pa so bili izbranci maroškega selektorja Walida Regraguija, ki so imeli na tribunah stadiona Education City podporo 25.000 glasnih navijačev.
V 33. minuti je s strelom od daleč poskusil Noussair Mazraoui, vendar je bil španski čuvaj mreže Unai Simon na pravem mestu, tik pred odhodom na odmor pa je Nayef Aguerd z glavo meril previsoko. Pri Španiji iz prvega dela velja omeniti le strel Marca Asensia s strani (26.), ko je zadel zunanji del mreže.
Glede na to, da se je taktična predstava obeh moštev nadaljevala tudi v drugem polčasu, je bilo bolj ali manj jasno, da se tekma ne bo končala v rednem delu. Španija je imela dve priložnosti, pri obeh je sodeloval Dani Olmo, v obeh primerih oziroma strelih z razdalje pa se vratar Bono ni pustil zmesti.
V polurnem dodatku je priložnost za Maroko zapravil Walid Cheddira (104.), ki se je znašel iz oči v oči s španskim vratarjem, vendar mu ga s približno 10 metrov ni uspelo matirati, za Španijo, ki je tekmo končala s 63-odstotno posestjo žoge, pa Pablo Sarabia, ki je v sodnikovem podaljšku s strelom s strani oplazil vratnico.
Pri strelih z bele točke je bil Maroko trikrat natančen, Španija pa sploh ni zatresla mreže. Sarabia je zadel vratnico, strela Carlosa Solerja in Sergia Busquetsa pa je ubranil vratar Bono. Na drugi strani so bili za Maroko natančni Abdelhamid Sabiri, Hakim Ziyech in Achraf Hakimi.