Var v Katarju drugič na SP, od uvedbe pred štirimi leti precej dodelan

Sistem video sodnika (Var) je bil na največjem mednarodnem nogometnem tekmovanju prvič redno uporabljen na svetovnem prvenstvu leta 2018. Od takrat je v številnih tekmovanjih postal nepogrešljiv del sojenja in četudi ni čisto odpravil polemik o sodniških odločitvah, je po ocenah krovnih organizacij v veliki meri odpravil sodniške napake.

Na letošnjem svetovnem prvenstvu v Katarju bo sistem video sodnika v primerjavi z 2018 dobil pomembno nadgradnjo, saj bo skoraj popolnoma avtomatizirano ugotavljal, ali so igralci v prepovedanem položaju. Mednarodna nogometna zveza (Fifa) in Evropska nogometna zveza (Uefa) ob tem izpostavljata, da je uporaba Vara v zadnjih letih tudi sicer napredovala in tako pomembno spremenila nogomet.

Prvič na mednarodni tekmi uporabljen pred šestimi leti
Čeprav so Var prvič redno uporabili na SP pred štirimi leti, je svoj krst v testni obliki na mednarodni sceni doživel že dve leti pred tem, 1. septembra 2016, na prijateljski tekmi Italije in Francije. Tega se je v članku za uradno spletno stran Fife ob šesti obletnici tekme v Bariju spomnil tudi vodja sodnikov pri krovni organizaciji Pierluigi Collina: "Dobro se spomnim dneva ... Vsi smo z zanimanjem in tudi z nekaj živčnosti čakali, da vidimo, kako deluje."

Dve leti kasneje je bil nared za redno uporabo na mundialu v Rusiji. "Mnogi so takrat pričakovali neuspeh, a zgodilo se je nasprotno," spomine na dogodke iz Rusije obuja Collina. Čeprav je bil sistem v javnosti sistem sprejet z mešanimi občutki, v Rusiji pa ni manjkalo niti spornih situacij z uporabo video sodnika, je Fifa po SP zapisala, da je sistem dvignil natančnost sodniških odločitev z dolgoletnega povprečja 95 odstotkov na 99,3 odstotka.

Uefa sprva zadržana, kasneje gonilo dodelave uporabe Vara

Pri Uefi so bili v času pred SP v Rusiji do njegove redne uporabe precej bolj zadržani. Tudi po zaključenem SP prvi človek evropskega nogometa, Slovenec Aleksander Čeferin, še ni bil prepričan: "Po mojem mnenju je zelo nejasen. A hkrati se zavedam, da ni več vrnitve," je dejal avgusta 2018.

A se je Uefa nato kmalu odločila, da ga bo uvedla, sicer postopoma, v svoja tekmovanja. Začelo se je z zaključnimi boji lige prvakov v letu 2019. Za cilj pri tem si je organizacija zastavila čim bolj jasno uporabo sistema in izogibanju nepotrebnih poseganj v odločitve s subjektivnim elementom.

"Posegi Vara se tako izvajajo samo ob jasnih in očitnih napakah," je na glavno vodilo uporabe Vara pri Uefi med nedavnim obiskom slovenskih novinarjev v Nyonu spomnil vodja sodnikov pri Uefi, Italijan Roberto Rosetti. Pri tem je njegova uporaba omejena le na določene primere: prepovedan položaj, ob zadetkih, sporne situacije v kazenskem prostoru, prekrški za rdeči karton in za primere, ko sodnik za prekrške kaznuje napačnega igralca.

Pri prepovedanem položaju ne more biti dvoma, pri nekaterih drugih odločitvah pač
Uefa je zaradi čim bolj enotne in predvidljive uporabe Vara v času od začetka njegove uporabe izpostavila pomen omejenega poseganja v tekmo in odgovornost glavnega sodnika, ki mora odločitve s subjektivnim elementom sam pregledati na zaslonu. "Preprosto rečeno si želimo, da odločitve sprejema glavni sodnik," je poudaril Rosetti ter dodal, da je navodilo Var-sodnikom, da ne posegajo, kadar imajo iz pregleda posnetka tudi kanček dvoma.

"Var ni namenjen zapletenim teoretskim razpravam o konceptih sojenja ali pravilih igre," je bil jasen Rosetti, ki je trditev, da je Uefa v svojih tekmovanjih našla doslej najboljše razmerje za poseganje video sodnikov, podkrepil s podatkom, da liga prvakov dosega 60 minut čiste igre na tekmo, kar je tudi več kot deset minut več kot povprečje v nekaterih državnih prvenstvih. Ob tem je kot pomemben element izpostavil kakovost sodnikov na zelenici kot tudi v Var-sobi ter tudi dobro sodelovanje med njimi.

Nov sistem za ugotavljanje prepovedanega položaja
Poleg zelo natančno definiranega postopka za posege je izrednega pomena za kakovost Vara tudi hitrost, se ob tem strinja Collina. Po novem ji bo pri tem pomagala nova tehnologija za polavtomatsko določanje prepovedanega položaja, saj gre pri t. i. offsidu za najbolj pogost primer posega Vara na tekmi.

Doslej so video sodniki za ugotavljanje prepovedanega položaja na posnetke s tekme risali črte položaja igralcev. To je bilo sicer precej natančno, a je dopuščalo tudi nekaj deset centimetrov prostora za razlike pri odčitkih.

Z uporabo polavtomatskega sistema postaja določanje prepovedanega položaja na milimeter natančno. Sistem namreč uporablja tridimenzionalni model igrišča z določanjem položaja vsakega igralca. Za natančnost skrbijo številne kamere, ki spremljajo 29 točk na telesu vsakega izmed igralcev. Zgolj polavtomatski pa je zato, ker obstajajo izjeme pravilu prepovedanega položaja, zato mora ustreznost ugotovitve položaja potrditi še operater.

Razlike v kakovosti odločitev povzročajo pravila uporabe Vara in dodelanost tehnologije

Nov polavtomatski sistem ugotavljanja prepovedanega položaja zahteva napredno tehnologijo, ki je za zdaj na voljo le na tekmovanjih najvišjega kakovostnega ranga. Sicer pa je ravno dodelanost tehnologije ob jasnih pravilih njegove uporabe ključna za kakovost odločitev z Varom. Ta se po posameznih državah še vedno razlikuje - nekateri sistemi tako uporabljajo tudi po 20 različnih kamer, kar omogoča boljši pregled, nekateri precej manj.

Var po podatkih Uefe sicer v domačih tekmovanjih trenutno uporablja 35 od 55 nacionalnih zvez v Evropi, med njimi Slovenija. Kljub statistikam, ki kažejo, da se je število sodniških napak pomembno zmanjšalo, pa Var še naprej povzroča polemike. Kot ocenjuje odgovorni, je vzrok počasen proces sprejemanja in tudi nerazumevanje določenih elementov tehnologije.

Od Barija do Katarja šest let, a v tem času je Var pomembno spremenil nogomet
O tem je razmišljal tudi Collina v svojem prispevku, ko je ocenil, da je bila veliko bolj zahtevna naloga kot uspešen preizkus Vara v Bariju pripraviti sistem za SP leta 2018 in nato prepričati ljubitelje nogometa, da je to dobra rešitev. "Var je ena največjih sprememb v nogometu v zgodovini, zato je razumljivo, da ljudje potrebujejo čas, da ga razumejo in cenijo," je dejal.

Predvsem je prednost sistema video sodnika dejstvo, da v najpomembnejših situacijah na tekmi ne more priti več do očitno napačnih odločitev sodnikov, kar se je dogajalo v preteklosti. Primer tega je tudi en najbolj znanih golov v zgodovini mundialov - božja roka Diega Maradone.

Uporabi Vara navkljub pa bodo še naprej obstajale nejasne situacije, kjer tudi številne kamere ne morejo z gotovostjo ugotoviti situacije ali pa presoditi, ali je stik dovolj izrazit za prekršek ali ne. Vendar ravno to po mnenju poznavalcev dodaja čar nogometu, medtem ko očitno napačne odločitve odpirajo polje nepravilnostim in zagovornikom teorij zarote.

Var v Katarju drugič na SP, od uvedbe pred štirimi leti precej dodelan

Vesti.si je spletni portal, namenjen pregledu novic s poudarkom na lokalnem dogajanju. 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.