Universal napovedal obsežne spremembe deljenja prihodkov od pretočne glasbe
Največji glasbeni založnik na svetu, ameriški Universal, je ta teden napovedal dogovor, ki naj bi občutno povečal delež prihodkov od pretočnega predvajanja glasbe za profesionalne glasbenike. Glavni ukrep bo jasna razmejitev avtorske glasbe od zvočnih kompilacij, ki se uporabljajo na primer za sproščanje ali kot glasba v ozadju.
Glasbeni velikan se je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povezal s francosko aplikacijo za pretočno predvajanje glasbe Deezer. Ta bo odslej profesionalnim glasbenikom namenila večji delež prihodkov, v zameno pa naj bi ji Universal odobril spremembo načina poslovanja, ki več denarja namenja manj znanim profesionalnim glasbenikom.
V osnovi gre za to, da bo Deezer prednost pri monetizaciji dal profesionalnim glasbenikom pred avtorji zvočnih kompilacij brez besedila (pogosto gre za tako imenovano ambientalno glasbo). Takšne zvoke sicer vse pogosteje ustvarja umetna inteligenca.
"To je najbolj ambiciozna sprememba gospodarskega modela od nastanka pretakanja glasbe," je poudaril prvi mož Deezerja Jeronimo Folgueira. "Vsakomur mora biti jasno, da zvok dežja ali pralnega stroja ni tako dragocen kot pesem vašega najljubšega izvajalca," je dodal.
Glavni direktor družbe Universal za področje digitalizacije Michael Nash pa je poudaril, da želijo zagotoviti boljšo podporo umetnikom na vseh stopnjah njihove kariere. Založniki sicer že dolgo opozarjajo, da umetno ustvarjena glasba nase preusmerja preveč pozornosti in denarja.