Če imate prostor, sušite perilo v sušilnem stroju, ne na radiatorju ali stojalu

Na Zvezi potrošnikov Slovenije svetujejo, da je za sušenje perila v zaprtih prostorih bolj primerno uporabiti sušilni stroj kot pa radiator ali stojalo. Sušenje perila na stojalu v zaprtih prostorih lahko povzroči dvig vlažnosti prostora do 30 odstotkov, kar lahko bistveno poslabša kakovost bivanja.

Če imate prostor, sušite perilo v sušilnem stroju, ne na radiatorju ali stojalu

Številna gospodinjstva pozimi uporabljajo stojala za sušenje perila ob radiatorjih, kar zavzame veliko prostora, perilo pa lahko dobi neprijeten vonj ali absorbira vonjave iz okolice. Večja težava pa je dvig vlažnosti prostora, ki ga povzroči vlaga iz perila med sušenjem. Zato je ZPS priporočila, da če je mogoče, uporabite sušilni stroj.

Sodobni sušilni stroji s toplotno črpalko izpustijo minimalno vlage v prostor, zato ni nevarnosti za nastanek plesni. Neodvisni testi potrošniških organizacij so pokazali, da je pri dobro ocenjenih modelih količina vlage, ki se sprosti med sušenjem, zanemarljivo majhna.

Z uporabo tehnologije toplotne črpalke, proizvajalci sušilnih strojev zmanjšujejo porabo energije. Kondenzacijski sušilni stroji porabijo skoraj dvakrat več energije kot tisti s toplotno črpalko. Letni strošek za sušenje perila v klasičnem kondenzacijskem sušilnem stroju z letno porabo 635 kWh znaša 121 evrov, medtem ko bi bili stroški sušenja v sodobnejšem sušilnem stroju s toplotno črpalko, ki letno porabi 250 kWh, le 47 evrov.

Glavni razlog za razliko v porabi energije je tehnologija toplotne črpalke, ki uporablja odpadno toploto, ki nastane med sušenjem, kar močno zmanjša porabo energije za ogrevanje zraka v bobnu sušilnega stroja.

Prednosti uporabe sušilnega stroja s toplotno črpalko so številne, saj je izpust vlage v zrak minimalen, kar ga postavlja kot primerno alternativo za postavitev v kopalnici ali drugem prostoru. Poleg tega manj segreva okolico v primerjavi s kondenzacijskimi sušilnimi stroji. Zaradi nižje temperature sušenja se vlakna tekstila manj poškodujejo, kar podaljša življenjsko dobo oblačil. Prav tako so programi sušenja prilagojeni glede na materiale, kar je zlasti pomembno pri sušenju občutljivega perila in finih tkanin. Poleg tega je likanje lažje in hitrejše, perilo je mehko in voljno brez uporabe mehčalca, ter nima vonja po vlagi.

Vesti.si je spletni portal, namenjen pregledu novic s poudarkom na lokalnem dogajanju. 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.