Poučenost o stroških bančnih storitev lahko prinese prihranek
Banke svoje storitve, med njimi dvig gotovine na bankomatih doma in v tujini, zaračunavajo različno. Zato zveza potrošnikov in združenje bank svetujeta potrošnikom, naj cene vnaprej preverijo pri svojih bankah. Dvig na napačnem bankomatu ali z napačno kartico je lahko precej drag.
Dvigi gotovine na bankomatih v Sloveniji so praviloma brezplačni za komitenta banke v njeni lastni mreži bankomatov. Višina nadomestil je za dvige na bankomatih drugih bank ali drugih imetnikov bankomatov različna. Tudi v tujini je treba preveriti, v čigavi lasti je bankomat in ali je treba za dvig plačati dodatno provizijo.
Dvigi so najbolj ugodni z debetnimi karticami. V povprečju nadomestilo znotraj evrskega območja znaša med dobrega pol evra in evrom. Nekatere banke zaračunavajo tudi vpoglede v stanje na računu prek bankomata. V državah, kjer evro ni zakonito plačilno sredstvo, so dvigi z debetno kartico znatno dražji.
Dvigi s predplačniškimi karticami so običajno dražji kot z debetnimi, a ugodnejši kot s kreditnimi karticami. Največ stanejo dvigi gotovine s kreditnimi karticami oz. karticami z odloženim plačilom. Kot so navedli v zvezi potrošnikov, je drag dvig z napačno kartico pogost razlog za pritožbe potrošnikov, ki jih prejmejo.
V tujini je treba biti pozoren tudi na dodatne provizije pri dvigih. To velja v primeru nebančnih bankomatov, kot je denimo ATM, torej pri bankomatih ponudnikov, kot so Euronet, Auro Domus, Travelex, Moneybox, Your Cash, Cardpoint in Cashzone. Ti morajo pred dvigom opozoriti na dodatna nadomestila; dvig se lahko prekine in poišče drug bankomat.
V bankah za dvige na bankomatih v državah, ki nimajo evra, svetujejo dvige v lokalni valuti, torej brez konverzije. Navajajo namreč, da so tečaji mednarodnih kartičnih sistemov običajno ugodnejši od tečajev lokalnih bank, ki so lastnice bankomatov.
V NLB opozarjajo, da so na bančnih bankomatih prednastavljeni zneski prilagojeni vsakdanjim potrebam. Ker turisti slabše poznajo vrednosti lokalne valute, jih lahko nebančni bankomati premamijo v dvig višjih zneskov tako, da jim sami ponudijo nerazumno visoke zneske.
Te skrbi ob obisku sosednje Hrvaške ni več, saj je ta z letošnjim letom uvedla evro. Za dvige na bankomatu uredba o čezmejnih plačilih v EU določa, da banka za čezmejno plačilo ne sme zaračunati več, kot ga doma zaračuna za dvig na bankomatu druge banke. A lastnik bankomata lahko zaračuna dodatno nadomestilo.
Dvig na bankomatu hrvaške banke zaračunavajo različno. Po navedbah Večera je najbolje poiskati Erste Bank, ki dodatnega nadomestila ne zaračunava. OTP bank, Privredna banka Zagreb, Hrvatska poštanska banka in Zagrabačka banka ga po njihovih navedbah zaračunavajo v višini med 4,65 do 5,31 evra. Če je posameznik v Sloveniji komitent bančne skupine, ki je navzoča tudi na Hrvaškem, bo dvig gotovine na bankomatu ugodnejši ali brezplačen.