V Škofji Loki festival sladoleda Sladka Loka
Širše mestno jedro Škofje Loke bo danes prizorišče tretjega festivala sladoleda Sladka Loka, ki bo poleg sladoleda in drugih sladic ponudil tudi bogat kulturni in zabavni program. Turistično društvo Škofja Loka in občina sta se odločila festival izpeljati, četudi je šele dva tedna po ujmi, ki je prizadela večji del države, vključno s Škofjo Loko.
Na tokratnem festivalu bo sodelovalo devet različnih ponudnikov sladoleda in še štirje ponudniki drugih sladic. Obiskovalci bodo lahko kupili kupone, ki jih bodo nato pri ponudnikih oziroma na njihovih stojnicah zamenjali za sladoled oziroma sladico. Kupon je razdeljen na dva dela, en del je vrednostni del, drugi pa glasovalni listič za naj sladoled.
Festival bo potekal od 9. do 18. ure, ko se bodo odvijale otroške predstave, igre, delavnice, animacija, pripovedovanje zgodb, glasba in ples, na koncu pa še animirani film. Organizatorji pričakujejo več kot 2000 obiskovalcev, kolikor jih je bilo tudi lani.
Škofja Loka s pomočjo festivala že postaja znana po sladoledu, podobno kot se je Radovljica že pred leti s pomočjo festivala uveljavila kot mesto čokolade. "Ko smo razmišljali, da bi naredili nekaj posebnega, je bila županova ideja, da naredimo festival sladoleda, ki ga v Sloveniji še ni," je pojasnil Igor Drakulič iz Turističnega društva Škofja Loka.
Škofjeloški župan Tine Radinja pa je pojasnil, da imajo na Škofjeloškem več odličnih ponudnikov sladoleda, tako kmetij kot umetniških delavnic sladoleda, in tudi po tem je Škofja Loka lahko prepoznavna.
Festival je bil uspešen že prvo leto, po lanskem festivalu pa so zaznali, da nekateri prebivalci Gorenjske in Ljubljane že prihajajo v Škofjo Loko prav na sladoled. Tako so s festivalom Škofjo Loko uspeli pozicionirati kot mesto sladoleda, hkrati pa obstaja še veliko možnosti za nadaljnji razvoj festivala, je ocenil Drakulič.
Letos je razvoj festivala nekoliko zaustavila vodna ujma, ki je prizadela Škofjo Loko in velik del Slovenije zgolj dva tedna pred načrtovanim festivalom. "Bilo je kar nekaj dilem, ali festival po tem sploh organizirani ali ne," je povedal Drakulič in pojasnil, da so v obzir vzelo tako to, da je festival precejšnji finančni zalogaj, kot tudi to, kako bodo dogodek sprejeli ljudje, saj so v tej ujmi številni ostali brez domov.
"Ko smo malo sondirali teren, se je izkazalo, da si velika večina ljudi želi, da festival pripravimo," je dejal Drakulič in pojasnil, da so ljudje povedali, da potrebujejo sprostitev in odklop o razmišljanja o težkih bremenih.
Pri odločitvi se je turistično društvo posvetovalo tudi z Občino Škofja Loka. "Absolutno podpiramo organizatorje, ki se odločajo, da nadaljujejo z načrtovanimi dogodki," je glede tega dejal škofjeloški župan Tine Radinja in izpostavil, da je to pomembno tako za gostinski in turistični sektor kot za ljudi, ki potrebujejo sprostitev.
Vsi dogodki, ki se v Škofji Loki ta čas odvijajo, pa imajo tudi dobrodelno noto. Tudi na festivalu sladoleda bodo zbirali prostovoljne prispevke za žrtve poplav, prav tako se bodo nekateri izvajalci odpovedali honorarju.
Kot je poudaril župan, je Škofja Loka po poplavah vsekakor že primerna za obisk. Osrednji del mesta je bil v poplavah tudi le minimalno poškodovan. "Še ko so intervencije potekale, so v Škofjo Loko prihajali turisti in enako je tudi sedaj, kar je tudi prav, saj veliko občanov živi od turizma in gostinstva," je dejal župan, a opozoril, da vendarle vse kolesarske in pohodniške poti še niso odprte in varne ter tako lepo urejene kot prej.