Policija zavrača očitke o političnih zlorabah v primeru poslancev NSi
Po današnjih navedbah predsednika NSi Mateja Tonina, da so se štirje poslanci stranke znašli v predkazenskem postopku zaradi svojega glasovanja na seji Knovsa, je policija potrdila, da predkazenski postopek zaradi suma zlorabe uradnega položaja res poteka, vendar zavrača vse očitke o politični zlorabi.
Na Generalni policijski upravi so pojasnili, da je postopek usmerjen s strani Specializiranega državnega tožilstva in da več informacij zaradi varovanja postopka in osebnih podatkov ne morejo razkriti. Ob tem so odločno zavrnili očitke NSi o političnih pritiskih in zagotovili, da s Komisijo za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) sodelujejo korektno ter v skladu z zakonodajo.
Policija zatrjuje, da pri svojem delu spoštuje človekove pravice, varuje varovane podatke in ne posreduje informacij nepooblaščenim. »Prizadevamo si za zakonitost opravljenih nalog in pooblastil zaradi zagotavljanja varnosti in krepitve pravne države,« so zapisali v odzivu.
Predsednik NSi Matej Tonin je na novinarski konferenci povedal, da naj bi se skupaj z Janezom Žakljem, Jožefom Horvatom in Jernejem Vrtovcem znašel v postopku zaradi glasovanja na Knovsu, ko so po t. i. aferi Dars odredili nenapovedan nadzor na Generalni policijski upravi. Po njegovih besedah naj bi šlo za zakonit in parlamentarni nadzor, očitke policije pa vidi kot poskus discipliniranja opozicije.
Zadeva, ki je po besedah Tonina začela s preverjanjem morebitnega prisluškovanja vpletenim v afero Dars, je dobila politične razsežnosti, potem ko so se pojavili dvomi o obstoju anonimnih prijav, ki naj bi bile povod za nadzor. Kljub poročanju, da prijave ne obstajajo, predsednik Knovsa Janez Žakelj vztraja, da je bil vir zaščiten.