V Ljubljani gostili zamejski kulturni ustvarjalki Donatello Ruttar in Vido Rucli
Na marčevskem večeru Sredi domovine, ki ga organizira Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu, sta kot gostji nastopili zamejski kulturni ustvarjalki iz Benečije Donatella Ruttar in Vida Rucli. Pogovor je vodila državna sekretarka Vesna Humar, ki je poudarila pomen povezovanja slovenske kulture onkraj meja matične države.
Donatella Ruttar je odraščala v Benečiji v času, ko je bilo vse slovensko – jezik, kultura in identiteta – močno potisnjeno na rob. Kot je povedala, je svoje korenine morala odkriti sama, saj jih ji okolje ni omogočilo. Njena hči Vida, kljub temu da ji je bila slovenščina že dana, še vedno čuti zgodovinsko breme teh težkih časov. Kot mnogi mladi Benečani se je tudi ona po študiju v tujini vrnila v domače kraje, kar je pogosto naletelo na nerazumevanje okolice. Kljub temu vztraja pri svojem prepričanju, da Benečija ni le prostor preteklosti, temveč tudi sodobnosti, ustvarjalnosti in živahne kulturne scene.
Donatella Ruttar vodi Slovensko multimedialno okno (SMO) v Špietru, muzej, ki v sedmih instalacijah prikazuje življenje Slovencev v Italiji. Ta prostor ni zgolj muzej, ampak tudi kulturni center, kjer se redno odvijajo dogodki in srečanja. Njeno delo sega tudi v preteklost, saj je bila dolgoletna so-kuratorka festivala Postaja Topolove, ki je bil sinonim za umetniško srečevanje in sodelovanje.
Vida Rucli deluje v okviru Kolektiva Robida, ki je zasnoval programsko knjigo GO2025! in s tem Benečijo znova umestil v središče sodobne slovenske umetnosti. Kot arhitektka, urednica in kuratorka je sodelovala pri številnih mednarodnih projektih in predavala na prestižnih univerzah, kot sta Yale in Kraljeva akademija umetnosti v Haagu.
Dogodek je bil del cikla večerov Sredi domovine, v okviru katerega Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu v Ljubljani gosti izjemne ustvarjalce, ki delujejo zunaj matične domovine. Namen teh srečanj je povezovanje slovenskega kulturnega prostora ter priložnost za spoznavanje zamejskih in izseljenskih ustvarjalcev ter njihovega dela.