Anketa Safe.si: Internet slabo vpliva na duševno dobrobit deklet

Pritiski, prezasedenost, manjko spanca, primerjanje z drugimi, slabo počutje so le nekateri negativni vplivi spleta, ki bolj prizadenejo dekleta kot fante. Dekleta so tudi bolj prezasedena z internetom in se na spletu bolj primerjajo z drugimi, negativne izkušnje jih tudi bolj prizadenejo, kaže anketa Safe.si o učinkih interneta na mlade.

Anketa Safe.si: Internet slabo vpliva na duševno dobrobit deklet

Februarja in marca letos so na točki ozaveščanja o varni rabi interneta Safe.si, ki deluje v okviru centra za družboslovno informatiko ljubljanske fakultete za družbene vede, izvedli anketo med osnovnošolci tretjega triletja in srednješolci o vplivu interneta na mlade. Izpolnilo jo je 486 učencev in učenk ter 246 dijakinj in dijakov, pokazala pa je, da se vpliv interneta med fanti in dekleti razlikuje.

Kot kaže anketa, je precej več deklet kot fantov obremenjenih s čim hitrejšim odgovorom na prejeto sporočilo, delež pa s starostjo narašča. Ta pritisk čuti kar 70 odstotkov učenk in 78 odstotkov dijakinj, medtem ko je pri fantih delež nižji, in sicer je 48- in 59-odstoten.

Prezasedenost z internetom, družabnimi omrežji in mobilnim telefonom občuti štiri petine vprašanih deklet in dve tretjini fantov. Kar 66 odstotkov osnovnošolskih deklet in 68 odstotkov srednješolk se želi za nekaj časa odklopiti od interneta, pa se bojijo, da bodo kaj zamudile. Pri fantih je ta delež nižji, 54- in 59-odstoten.

Prav tako več deklet kot fantov čuti pritisk družbe ali vrstnikov, naj na spletu objavljajo podrobnosti iz svojega življenja. Pri vprašanih osnovnošolskih dekletih je ta delež 30-, pri fantih pa 20-odstoten. V srednji šoli pritisk čuti dobra četrtina deklet in skoraj polovico manj fantov.

Dekletom tudi bolj kot fantom primanjkuje spanca zaradi uporabe telefona, aplikacij in družabnih omrežij. O tem je v anketi poročala več kot polovica osnovnošolskih najstnic (56 odstotkov), pri starejših dekletih v 9. razredu celo 63 odstotkov, pri dijakinjah pa že tri četrtine vprašanih. Fantov, ki jim manjka spanca, je precej manj, v osnovni šoli ga primanjkuje 37 odstotkom, v srednji pa 45 odstotkom.

Bolj kot fantje se dekleta tudi primerjajo z drugimi na internetu, več pa jih je tudi nezadovoljnih s svojim videzom, zato bolj pogosto kot fantje opremljajo svoje fotografije s filtri in izboljšavami. Skoraj tri četrtine vprašanih deklet v 9. razredu in v srednji šoli primerja svojo podobo obraza in telesa s podobami na spletu. Delež deklet, ki se primerjajo, je v zadnjem triletju osnovne šole 63-odstoten, v srednji šoli pa 74-odstoten. Ta delež je pri fantih bistveno nižji, saj se primerja le 23 odstotkov osnovnošolcev in 33 odstotkov dijakov.

Skoraj dve tretjini deklet in le ena tretjina fantov ima vtis, da so življenja drugih boljša, kadar gledajo slike svojih prijateljev na spletu. V osnovni šoli tretjina deklet ni zadovoljna s svojim videzom zaradi gledanja popolnih objav na internetu, pri dekletih v 9. razredu se delež povzpne na 42 odstotkov. Pri fantih pa je le 8-odstoten. V srednji šoli je delež nezadovoljnih deklet 43 odstotkov, fantov pa 10 odstotkov.

Tudi gledanje slik popolnih obrazov in vitkih ali mišičastih teles zvezdnikov njihovega spola vpliva slabše na dekleta kot na fante. Petina osnovnošolk in četrtina dijakinj se ob tem počuti slabo, desetina osnovnošolk in sedem odstotkov dijakinj pa zelo slabo. Pri fantih so ti deleži več kot pol nižji. Le na devet odstotkov osnovnošolcev in šest odstotkov dijakov vpliva slabo, zelo slabo pa na štiri odstotke osnovnošolcev in odstotek dijakov.

Dekletom je zelo pomembno tudi, da so del svojega socialnega kroga, in zanje mnenje drugih veliko šteje. Tako se 60 odstotkov vprašanih osnovnošolk in 62 odstotkov srednješolk počuti slabo, če so izključene iz skupin sošolcev na družabnih omrežjih ali aplikacijah za sporočanje. Pri fantih sta ta deleža 44 in 47 odstotkov. Če na spletu vidijo slike z zabave, na katero niso bile povabljene, se slabo počuti 57 odstotkov najstnic in le približno tretjina najstnikov.

Prav tako se 57 odstotkov vprašanih osnovnošolk počuti slabo, če se nekdo norčuje iz njih na spletu, ob čemer ta delež s starostjo narašča. Pri fantih taka situacija slabo vpliva le na dobro četrtino osnovnošolcev in slabo tretjino vprašanih dijakov.

Če nekdo negativno komentira njihovo objavo na spletu, se slabo počuti 44 odstotkov najstnic v osnovni šoli in 51 odstotkov dijakinj. Pri fantih so deleži pri osnovnošolcih več kot dvakrat nižji (18 odstotkov), pri srednješolcih pa trikrat nižji (17 odstotkov). Podobno velike so razlike med spoloma, če nihče ne všečka njihove objave. Zaradi tega se slabo počuti 39 odstotkov najstnic v osnovni šoli in 48 odstotkov dijakinj. Pri fantih so odstotki skoraj trikrat nižji: pri osnovnošolcih se jih zaradi tega slabo počuti le 14 odstotkov, pri srednješolcih pa 17 odstotkov.

Če pa nekdo pohvali njihov videz, se več kot 80 odstotkov osnovnošolskih in srednješolskih najstnic počuti dobro. Pri fantih v osnovni šoli se jih dobro počuti 62 odstotkov vprašanih, pri dijakih pa 75 odstotkov, še kaže anketa.

Vesti.si je spletni portal, namenjen pregledu novic s poudarkom na lokalnem dogajanju. 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.