Mineva 20 let od ustanovitve helikopterske nujne medicinske pomoči v Sloveniji

Mineva 20 let od ustanovitve helikopterske nujne medicinske pomoči v Sloveniji. Obletnico bodo obeležili danes s svečanostjo v hotelu Špik v Gozd Martuljku. Tam bo čez dan in v soboto potekal tradicionalni simpozij urgentne, gorske in družinske medicine Ažmanovi dnevi, v okviru katerega bo tudi demonstracija helikopterskega reševanja v živo.

Mineva 20 let od ustanovitve helikopterske nujne medicinske pomoči v Sloveniji

Glavni namen helikopterske nujne medicinske pomoči (HNMP) je kakovostna oskrba bolnikov in poškodovancev ter njihov prevoz v bolnišnico s pomočjo medicinsko opremljenega helikopterja. Enoti HNMP Brnik in HNMP Maribor opravita skupaj v povprečju 450 intervencij na leto. Poleg tega se je HNMP izkazala za zelo pomembno dopolnilo ekipam reševalcev na smučiščih in Gorski reševalni zvezi Slovenije (GRZS) ob nenadnem obolenju ali poškodbi v gorah, so povzeli v vabilu na Ažmanove dneve.

Vodja enote HNMP Brnik Uroš Lampič poudarja, da je helikopterski prevoz približno trikrat hitrejši od prevoza z reševalnim vozilom, prav tako je prevoz za pacienta veliko bolj udoben.

"Zato je naša enota ključnega pomena za posredovanje v primerih možganskih in srčnih kapi, ob poškodbah hrbtenice, glave ... Prepričan sem, da smo s hitrim posredovanjem vplivali na potek zdravljenja marsikaterega pacienta, morda smo komu rešili tudi življenje," so besede Lampiča povzeli v vabilu.

Lampič izpostavlja, da bodo dodatno učinkovitost pridobili z vključitvijo vseh enot nujne medicinske pomoči v dispečerski sistem zdravstva. Zdravstveni dispečer bo sposoben takoj oceniti, ali je namesto reševalnega vozila bolje aktivirati tudi helikopter. "Če namreč do pacienta pridemo prepozno, ne pomaga nobeno vrhunsko medicinsko znanje in nobena vrhunska medicinska oprema," je poudaril.

Sicer pa danes in jutri v Gozd Martuljku poteka 24. simpozij Ažmanovi dnevi, ki ga organizirata Osnovno zdravstvo Gorenjske - Zdravstveni dom Tržič in Komisija za medicino Gorske reševalne zveze Slovenije.

Simpozij vsako leto pritegne večje število udeležencev, med katerimi so predvsem urgentni in družinski zdravniki ter člani njihovih timov, sestre, zdravstveniki in reševalci, poleg njih pa tudi zdravniki in drugi medicinci Gorske reševalne zveze Slovenije in Helikopterske nujne medicinske pomoči.

Med udeleženci so tudi urgentni in drugi zdravniki iz Hrvaške, Bosne in Hercegovine ter ostalih držav nekdanje Jugoslavije.

Vesti.si je spletni portal, namenjen pregledu novic s poudarkom na lokalnem dogajanju. 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.