Minister za zdravje Bešič Loredan podal odstopno izjavo
Premier Robert Golob je pojasnil, da sta z ministrom Danijelom Bešičem Loredanom "ugotovila, da imata različne poglede na to, na kakšen način krepiti javno zdravstveno mrežo". Odstop ministra je tako za Goloba "logičen in z moje strani pričakovan", je v izjavi za medije dejal premier, ki je ministru sicer sam ponudil odstopno izjavo v podpis.
Premier je pojasnil, da si je Gibanje Svoboda ureditev zdravstva postavilo za ključen cilj in prioriteto, prav tako tudi vladna koalicija. Z ministrom sta opravila več razgovorov, kako ta cilj doseči in ugotovila, da imata različne poglede.
V sredo je imela poslanska skupina Svoboda večurno razpravo, na kateri so bili enotni, da obstaja samo ena pot krepitve javne zdravstvene mreže, ki vodi preko močnejših, bolj vitalnih in bolje organiziranih javnih zavodov. "In ne preko krepitve zasebnikov," je izpostavil Golob in dodal, da bodo z reformami zdravstva nadaljevali.
Golob tega, kdo bo na funkciji ministra za zdravje nasledil Bešič Loredana, danes še ni želel razkriti.
"Po kateri poti bo šel minister, pa bo vprašanje zanj in ne zame," je dejal premier o prihodnosti Bešiča Loredana. Ta se namreč, ker je bil izvoljen za poslanca, lahko vrne tudi v poslanske klopi Svobode.
Golob je zagotovil, da odstop ministra za zdravje ne bo zaustavil zdravstvene reforme, ki se je doslej izvajala na več nivojih. Ob tem je spomnil, da je državni zbor v četrtek po dolgih desetletjih ukinil dopolnilno zdravstveno zavarovanje.
"Vemo, da je ta zakon o ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja vložila poslanska skupina Svobode in ne ekipa na ministrstvu za zdravje," je poudaril. Spomnil je tudi, da se zdravstvo sooča z osipom kadrov predvsem iz javnih zavodov "in to je nekaj, na kar ne moremo biti ne ponosni niti ne moremo tega tolerirati. To je točka, ki ji bomo tudi v bodoče posvetili največjo pozornost," je dodal.
Glede razhajanja v stališčih pa je Golob pojasnil, da je bila v letu dni sprejetih vrsta ukrepov, ki so pomembno izboljšali sistem. "Žal na neki točki, to je pokazal interventni zakon, pa je prišlo do razhajanj. Kot sem povedal, interventni zakon ni bil ne popoln neuspeh, še manj popoln uspeh. In ravno pri oceni, ali je bilo to, da se je toliko sredstev prelilo k zasebnikom preko interventnega zakona, sva se z ministrom pomembno razšla," je pojasnil premier.
Čas za pogovor o prihodnjem vodenju zdravstvenega resorja pa bo po Golobovih besedah prihodnji teden, ko se bo državni zbor seznanil z odstopom ministra. Po njegovih besedah bi to lahko bilo v četrtek ali petek.