Parkiranje na mestih za invalide otežuje njihovo mobilnost
Agencija za varnost prometa pred mednarodnim dnevom invalidov, ki ga obeležujemo v soboto, opozarja, da parkiranje na mestih za invalide in gibalno ovirane otežuje njihovo mobilnost. V prvi polovici decembra bo zato večje število občinskih in medobčinskih redarstev slovenskih občin izvajalo poostren nadzor nad parkiranjem na mestih za invalide.
Opozarjajo še, da parkiranje na mestih za invalide otežuje uporabno vrednost infrastrukture, ki je zgrajena z namenom njihovega neoviranega dostopa. Ob tem voznike pozivajo, naj ne neupravičeno parkirajo na mestih, namenjenih parkiranju vozil, ki imajo veljavno invalidsko kartico, so sporočili z agencije.
Agencija vem udeležencem v prometu sporoča, da je "le trenutek nepazljivosti dovolj, da se nekomu življenje za vedno spremeni". Pri posledicah prometnih nesreč pa ne govorijo le o preminulih ampak tudi o težkih preizkušnjah, ki jih doživijo huje poškodovani udeleženci.
Rezultati raziskave Parkiraj izgovore drugam! Ne na mesta, rezervirana za invalide, ki jo je izvedla Fakulteta za varnostne vede Univerze v Mariboru pod vodstvom Aleša Bučarja Ručmana v letih 2015, 2018 in ponovila leta 2021 namreč kažejo, da je kršitev neupravičenega parkiranja na mestih, rezerviranih za invalide, še vedno preveč.
V primerjavi z letoma 2015 in 2018 je bilo leta 2021 veliko več kršitev kot leta 2018 in malo manjše število kršitev kot leta 2015, vendar se je razmerje med kršitelji in upravičenimi uporabniki parkirnih mest povečalo za 7 odstotkov. Leta 2015 je bilo med opaženimi parkiranji kršiteljev 65 odstotkov, leta 2018 43 odstotkov, leta 2021 pa 72 odstotkov, so še zapisali v agenciji.
Generalna skupščina Združenih narodov je 3. december razglasila za mednarodni dan invalidov. Z njim je želela spodbuditi razumevanje problematike invalidnosti ter okrepiti podporo javnosti pri zavzemanju za dostojanstvo, pravice in blaginjo invalidov.