Predsednik sindikata Praktik.um Muževič po prvem sestanku z zdravstvenim ministrom zadovoljen
Predsednik sindikata zdravnikov družinske medicine Praktik.um Igor Muževič je po prvem sestanku z zdravstvenim ministrom Danijelom Bešičem Loredanom zadovoljen. Govorila sta o kratkoročnih rešitvah za primarno raven zdravstva, med drugim o ukrepu dodatnega kadra za ambulante družinske medicine, in o dolgoročnih rešitvah, je dejal za STA.
Sestanek, do katerega je prišlo na ministrovo pobudo, Muževič ocenjuje kot konstruktivnega. "Redkokdaj se na ministrstvu pogovarjaš s človekom, ki razume problematiko, številke in primerjavo s sistemi drugod po Evropi," je poudaril.
Po njegovih besedah sta se z ministrom pogovarjala o dolgoročni viziji za krepitev osnovnega zdravstva, med drugim tudi o dvigu njegove kakovosti z ustanovitvijo inštitutov za družinsko medicino. Prav tako sta govorila o možnosti zaposlovanja zdravnikov iz tujine in o razbremenjevanju administrativnih nalog družinskih zdravnikov z zaposlitvijo dodatnega kadra v ambulantah - slednje bo omogočila v četrtek sprejeta vladna uredba o določitvi višine dodatka za povečan obseg dela za posebne obremenitve in dodatka za zaposlitev dodatnega zdravstvenega kadra.
Kot pravi, sta se z ministrom tako pogovarjala o celem mozaiku rešitev, ki bodo dolgoročno stabilizirali primarno raven zdravstva, "ampak do takrat je treba preživeti, saj so šle stvari tako daleč, da osnovno zdravstvo visi na nitki".
Pri tem se po Muževičevih besedah oba z ministrom zavedata, da gre pri trenutnih ukrepih ministrstva za gašenje požara. Ukrepi ministrstva po njegovi oceni niso optimalni, ker na tej točki optimalnih ukrepov sploh ni več na voljo, pač pa je treba najti "najmanj slab ukrep, da se Slovencem zagotovi dostop do osnovne zdravstvene oskrbe".
Ob tem je spomnil na ambulante za neopredeljene bolnike, ki jih uvaja zakon o nujnih ukrepih za zajezitev širjenja in blaženje posledic covida-19 na področju zdravstva. Na vprašanje, ali bo ukrep dosegel svoj namen, glede na to, da bo vključevanje v ambulante prostovoljno, je odgovoril, da s prisilo že tako obremenjenih zdravnikov ni mogoče doseči, da bodo več delali, pač pa bi se še povečali njihovi odhodi.
Pogovor je tekel tudi o privabljanju mladih zdravnikov v poklic družinske medicine. Muževič del rešitve vidi v občinah, ki bi morale po njegovem mnenju študentom medicine ponuditi štipendije. Na dolgi rok pa rešitve vidi v privlačnejših pogojih dela, dodatnem kadru, manjšem obsegu administracije. Vsi ti ukrepi bi privedli do učinka snežne kepe, je dodal.
Po njegovih besedah se bo z ministrom še sestal, saj da želijo videti konkretne rezultate sprejetih rešitev ministrstva. Ob tem je izpostavil, da ga veseli, da je Bešič Loredan minister, ki problematike zdravnikov ne namerava reševati zgolj z višjimi plačami, pač pa z nujnimi dodatnimi ukrepi, ki predstavljajo takojšnjo razbremenitev.