Prihodnji teden v parlamentu: Pred poslanci glasovanje o noveli zakona o dohodnini
Po tem ko je DZ v petek zavrnil predlog SDS za razpis posvetovalnega referenduma o vladnem predlogu novele zakona o dohodnini, bodo poslanci o njem glasovali na ponedeljkovi izredni seji. V prihodnjem bo zasedalo tudi nekaj delovnih teles, med drugim odbor za kulturo, ki bo razpravljal o stopnjevanju sovražnosti.
DZ bo potrjeval novelo zakona o dohodnini
Poslanke in poslanci se bodo v ponedeljek sestali na izredni seji DZ, na kateri bodo glasovali o vladnem predlogu novele zakona o dohodnini. Z njim vlada predlaga ustavitev postopnega zviševanja splošne olajšave do leta 2025 ter odpravo nekaterih razbremenitev, potrjenih spomladi v času prejšnjega sklica parlamenta.
Vlada je predlog novele v DZ poslala po nujnem postopku, nato pa so poslanci SDS prejšnji četrtek tik pred glasovanjem vložili pobudo za razpis posvetovalnega referenduma.
DZ je predlog za razpis posvetovalnega referenduma v petek zavrnil in tako sprostil pot za glasovanje o sprejemu novele zakona, ki jo vlada izpostavlja kot enega od ključnih instrumentov za zagotavljanje javnofinančne vzdržnosti v teh negotovih časih. Njena uveljavitev je predvidena s 1. januarjem 2023.
Med poglavitnimi predlaganimi rešitvami so poleg sprememb glede splošne olajšave še zvišanje skupnega dohodka, od katerega se poleg splošne olajšave prizna tudi dodatna splošna olajšava, dvig stopnje davka v najvišjem dohodninskem razredu nazaj na 50 odstotkov ter nova olajšava za mlade do dopolnjenega 29. leta. Stopnja obdavčitve oddajanja premoženja v najem se vrača na 25 odstotkov.
Odbor za kulturo v ponedeljek o stopnjevanju sovražnosti
Člani odbora DZ za kulturo se bodo v ponedeljek sestali na nujni seji, na kateri bodo na zahtevo SDS razpravljali o "dejanjih na področju medijev in kulture, ki načrtno stopnjujejo sovražnost, spodbujajo nasilje in napade proti posameznikom na podlagi njihovih vrednot, prepričanj ali svetovnega nazora".
Sklic seje so v največji opozicijski stranki zahtevali po nedavnem fizičnem napadu na njihovega poslanca Branka Grimsa in ker menijo, da je "zaradi verbalnih napadov, žaljenja in pljuvanja poslank in poslancev skrajni čas za skupno in hitro ukrepanje".
Razpravo na to temo je sicer 15. novembra začel že odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo, vendar so sejo prekinili, saj da tema presega pristojnosti omenjenega odbora. V prihodnje naj bi bila tako sklicana skupna seja odbora za notranje zadeve in odbora za pravosodje.