Referendumov o vladi, nastanitvah migrantov in testiranju funkcionarjev na droge ne bo

Državni zbor je zavrnil predloge za razpis treh posvetovalnih referendumov, ki so jih vložili v SDS. Državljani se torej o zaupanju v vlado, nastanitvah migrantov in ureditvi obveznega testiranja funkcionarjev na prepovedane droge ne bodo izrekali na referendumu.

Referendumov o vladi, nastanitvah migrantov in testiranju funkcionarjev na droge ne bo

V SDS so vložili predloge za razpis treh posvetovalnih referendumom. S prvim bi državljane povprašali o zaupanju v vlado. Referendumsko vprašanje bi se glasilo: "Ali ste za to, da vlada RS, ki jo vodi Robert Golob, zaključi s svojim mandatom in se razpišejo predčasne volitve poslank in poslancev v državni zbor?".

Po besedah vodje poslanske skupine SDS Jelke Godec imajo volivci pravico odločiti o tako pomembnem vprašanju, kot je vprašanje zaupanja v delo vladne koalicije, pri čemer se ta navezuje na vprašanje korupcije in klientelizma, povečanja števila nezakonitih migrantov ter povečanje števila azilnih domov in izpostav. V SDS so sicer v razpravi naštevali področja, na katerih je vlada po njihovi oceni neučinkovita. Poleg tega vladi očitajo koruptivna in klientelistična ravnanja. Kritikam so se pridružili tudi v NSi, saj si po besedah Vide Čadonič Špelič "ta vlada zasluži, da odide".

Za poslance koalicije pa gre pri tem referendumskem vprašanju za manipulacijo in politično propagando SDS pred evropskimi volitvami. Opozarjali so tudi na mnenje zakonodajno-pravne službe DZ, da vprašanje ni v skladu z zakonom o referendumu in ljudski iniciativi. Tudi državni sekretar na ministrstvu za javno upravo Jure Trbič je izpostavil, da za takšno referendumsko vprašanje niso izpolnjeni zakonski pogoji, saj je nejasno in ne spada v pristojnost DZ. "Za vlado je pravna država okvir, in ne ovira," je poudaril.

Da predlog ne izpolnjuje zakonskih pogojev za referendumsko vprašanje, je opozoril tudi poslanec SD Damijan Zrim, ki je še ocenil, da gre pri predlogu "le za norčevanje iz naših volivk in volivcev". Vodja poslanske skupine Svobode Borut Sajovic pa je naštel področja, na katerih se je vlada po njegovih besedah izkazala. "Referendum o zaupanju so vsakokratne volitve," pa je izpostavil poslanec Levice Milan Jakopovič.

Za razpis tega referenduma je glasovalo 24, proti pa 49 poslancev.

Poslanci SDS so prav tako predlagali razpis posvetovalnega referenduma o nastanitvah migrantov. Po predlogu bi se referendumsko vprašanje glasilo: "Ali ste za to, da se v Republiki Sloveniji gradijo novi azilni domovi in njihove izpostave za nastanitev nezakonitih migrantov?", v SDS pa so ga vložili po vladni odločitvi o vzpostavitvi izpostav azilnih domov na Obrežju in v Središču ob Dravi.

"Dejstvo je, da azilni dom in prisotnost migrantov povečuje varnostno tveganje in zmanjšuje občutek varnosti, ki je ena izmed najpomembnejših človekovih potreb," je v obrazložitvi predloga dejal poslanec SDS Andrej Kosi. Gradnja azilnih domov je po njegovih besedah poseg, ki ima velik vpliv na življenje tamkajšnjih prebivalcev, zato je predlog za posvetovalni referendum upravičen. Predlog so podprli tudi v NSi, kjer menijo, da nezakonite migracije pomenijo tveganje za varnost, je dejala Čadonič Špelič.

Po mnenju vlade pa je takšno referendumsko vprašanje nedopustno. Po pojasnilih državne sekretarke na notranjem ministrstvu Tine Heferle je zagotavljanje nastanitvenih kapacitet ter oskrba migrantov obveznost države, zato je referendumsko vprašanje v nasprotju z mednarodnopravnimi obveznostmi Slovenije in z ustavo.

Takšen referendum je nedopusten iz več zelo pomembnih razlogov, je poudarila tudi poslanka Svobode Tereza Novak. "Ko je nekdo pripravljen kršiti ustavni red zaradi pridobivanja političnih točk, je temu treba zelo jasno reči ne in poslanska skupina bo rekla ne," je dodala. "S tem predlogom je vse narobe," pa je v imenu poslanske skupine Levice izpostavila Nataša Sukič. Vprašanje je namreč zavajajoče, nejasno in predstavlja resen poseg v pravice oseb, ki izpolnjujejo pogoje za pridobitev pravice do azila. V SD stališča poslanske skupine niso predstavili.

Za razpis referenduma o nastanitvah migrantov je glasovalo 28, proti pa 49 poslancev.

V SDS bi državljane na referendumu tudi povprašali, ali so za to, da DZ sprejme zakon, ki bo urejal obvezno testiranje funkcionarjev na prepovedane droge. Kot je v obrazložitvi predloga dejal poslanec SDS Jože Tanko, so droge hud zdravstveni, socialni in družinski problem, če pa želimo ta problem zmanjševati, "moramo začeti pri glavi", torej pri funkcionarjih, ki morajo biti zgled.

V vladi in koaliciji so predlog ocenili kot nepotreben, saj da je ta materija že urejena v zakonu o varnosti in zdravju pri delu, ki prepoveduje delo delavcev pod vplivom alkohola, drog in drugih substanc. Največji opozicijski stranki pa so očitali populizem in manipuliranje.

Za razpis referenduma je glasovalo 29 poslancev, 50 pa jih temu nasprotovalo.

Danes se je končal tudi zakonodajni postopek za spremembe zakona o referendumu in ljudski iniciativi, s katerim so v SDS predlagali uvedbo tako imenovanega referendumskega dneva. Predlog je zavrnil že matični odbor, DZ se je danes s tem le seznanil.

Vesti.si je spletni portal, namenjen pregledu novic s poudarkom na lokalnem dogajanju. 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.