Slovenija pripravlja mednarodno pogodbo za sodelovanje na področju kazenskega prava
Slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon bo danes v Bruslju kolegom iz drugih držav članic EU predstavila pobudo za podpis mednarodne pogodbe o sodelovanju na področju kazenskega prava, ki bi omogočila tudi sodelovanje pri pregonu vojnih zločinov v Ukrajini.
Kot je Fajon povedala ob prihodu, se je pobudi doslej pridružilo 77 držav.
Ljubljana bo po besedah ministrice konec maja gostila diplomatsko konferenco o pobudi za podpis prve večje mednarodne pogodbe o sodelovanju na področju kazenskega prava. Z njo nameravajo vzpostaviti mehanizem za sodelovanje organov pregona držav članic EU in tretjih držav, ki bodo tako lažje izmenjavali informacije.
Omogočala bo sodelovanje pri pregonu in preiskavah zločinov proti človeštvu, vojnih zločinov, drugih mednarodnih kaznivih dejanj in tudi genocida, je dodala Fajon.
"Ta mednarodna konvencija, ki bo omogočala sodelovanje s tretjimi državami, bo pomagala tudi pri preiskavah in pregonu vojnih zločinov na območju Ukrajine," je za STA ob prihodu na današnje zasedanje, na katerem bo predstavila pobudo, še povedala ministrica.
Slovenija pri pripravi konvencije sodeluje z Belgijo, Nizozemsko in še tremi neevropskimi državami, pobudi pa se je doslej pridružilo 77 držav. Prizadevajo si pridobiti še več držav, je dejala zunanja ministrica.
O nadaljnji časovnici glede priprave in podpisa pogodbe bo po njenih besedah več znanega po konferenci, na kateri se bodo konec maja v Ljubljani zbrali številni strokovnjaki.
"S tem Slovenija dokazuje, da res vodi zelo jasno politiko preiskovanja odgovornosti, tudi ko gre za vojne zločine v Ukrajini," je o sodelovanju Slovenije pri pripravi pogodbe povedala Fajon. Dodala je, da je organizacija konference velik zalogaj za slovensko ministrstvo za zunanje in evropske zadeve.
Na današnjem zasedanju bodo sicer zunanji ministri članic EU govorili o nadaljnji podpori Ukrajini v njenem boju z rusko agresijo, ki se je začela pred skoraj enim letom.
"To ni vojna dveh držav, Ruska federacija je začela vojno v Ukrajini, Evropska unija in Slovenija nista v vojni in Slovenija tudi ne bo v vojni. Dejstvo pa je, da ta vojna poteka na ukrajinskem ozemlju, da se Ukrajina logično, kot bi se tudi Slovenija, želi braniti in se brani in tu prosi za dodatno pomoč," je povedala. Zagotovila je, da bo Slovenija Ukrajini pomagala, dokler bo treba.