Skupaj za varnost v šolah in na fakultetah
V Kongresnem centru Brdo so se danes zbrali predstavniki treh ministrstev, Policije ter številnih vzgojno-izobraževalnih in visokošolskih zavodov. Posvet, ki je bil namenjen vprašanju groženj v šolskem okolju, je poudaril pomen usklajenega delovanja vseh pristojnih institucij ter nujnost pripravljenosti na morebitne nevarnosti, tudi v kibernetskem prostoru.
Dogodek so uvedli ministri Vinko Logaj, Igor Papič in Boštjan Poklukar, ki so poudarili, da mora biti šola varen prostor za vse – otroke, dijake, študente in zaposlene. Posebej so izpostavili pomen pripravljenosti in sodelovanja v luči vse bolj zapletenih varnostnih izzivov. Poklukar je pri tem dejal, da živimo v novi varnostni realnosti in da tudi šolsko okolje ni več izzeto iz kibernetskih in drugih vrst groženj. Logaj je govoril o potrebnem ravnovesju med sistemsko regulacijo in avtonomijo šol, Papič pa je opozoril na preventivo, ki jo je treba okrepiti, dokler imamo čas.
Predstavljena sta bila protokola za ravnanje ob grožnjah v šolah in na fakultetah, ki so bila v lanskem letu dogovorjena med ministrstvi in Policijo. Sledile so strokovne predstavitve policistov, ki so podrobno opisali prve nujne ukrepe, način ravnanja ob grožnjah ter pojasnili pomen samozaščitnega vedenja ob tako imenovanih amok dogodkih.
Primož Ogrinc iz Uprave kriminalistične policije je govoril o izzivih v šolskem prostoru, tako v fizični kot digitalni obliki, Vlado Ilić iz Generalne policijske uprave pa o izobraževanju učiteljev za ravnanje v kriznih trenutkih in o pomembnosti prepoznavanja znakov potencialnih nevarnosti. Po njegovih besedah tudi v varnih družbah, kot je slovenska, obstaja nevarnost posnemanja tovrstnih nasilnih dogodkov iz tujine.
Janja Zupančič z ministrstva za vzgojo in izobraževanje je predstavila izvajanje protokola na šolah, dr. Zora Rutar Ilc in Barbara Stožir Curk pa model varnega in spodbudnega učnega okolja, ki temelji na čustvenem in socialnem učenju. Program VSUO nudi šolam podporo pri zmanjševanju nasilja ter krepitev dobrih odnosov in veščin.
O ukrepih na področju visokega šolstva je spregovorila tudi Duša Marjetič z ministrstva za visoko šolstvo, dr. Iztok Podbregar z Univerze v Mariboru pa je delil razmisleke o kriznem upravljanju na univerzah.
Udeleženci so se strinjali, da je sodelovanje med institucijami ključno, predvsem pa izmenjava informacij in skupno načrtovanje ukrepov. Ob koncu so poudarili, da lahko z doslednim sodelovanjem, usposabljanji in pripravljenostjo ohranimo šole in fakultete kot varna okolja za vse.