Čeh četrti na OI v metu diska
Slovenski atlet Kristjan Čeh je v finalu olimpijskih iger v Parizu v metu diska osvojil četrto mesto z 68,41 m in bron zgrešil za 90 cm. Presenetljivo je zmagal 25-letni Jamajčan Roje Stona z olimpijskih rekordom 70,00 m. Drugi je bil litovski svetovni rekorder Mykolas Alekna z 69,97 m, tretji Avstralec Matthew Denny (59,31 m).
Denny je lani odvzel zmago Čehu na diamantni ligi, četrti pa je bil tako na prejšnjih olimpijskih igrah kot svetovnem prvenstvu. Na olimpijskih igrah je tokrat nastopil drugič, pred tremi leti v Tokiu je brez trenerja zasedel peto mesto. Nato do današnjega finala ni zapuščal zmagovalnega odra na velikih tekmah, nizal je zmage na diamantnih ligah in drugih tekmah.
Stona, še brez odličij na velikih tekmah v atletiki, je bil letos povabljen tudi v kampe novincev ekip NFL Green Bay Packers in New Orleans Saints, čeprav v času študija v ZDA ni igral ameriškega nogometa.
Brez odličja je poleg Čeha ostalo še nekaj izjemnih metalcev diska. Branilec naslova Šved Daniel Stahl, ki je tudi svetovni prvak, je bil sedmi (66,95 m), osmi pa Litovec Andrius Gudžius (66,55 m), nekdanji evropski prvak (leta 2018) in svetovni prvak (2017). Peti za Čehom je bil evropski podprvak Lukas Weisshaidinger (67,54). Avstrijec je bil pred tem tretji na olimpijskih igrah v Tokiu ter tretji tudi na svetovnem prvenstvu v Dohi 2019 in na evropskem prvenstvu v Berlinu 2018, letos v Eimu na svetovnem prvenstvu pa srebrn.
Finale na teh olimpijskih igrah je Stona začel prvi in z 61,66 m ni navdušil. Čeh je kot drugi po vrsti vrgel 67,27 m in s tem presegel olimpijsko daljavo iz Tokia. Pred njim je bil po uvodni seriji le Alekna z 68,55 m, za njim pa sta se zvrstila Denny (66,89 m) in Gudžius (66,45 m), šele sedmi je bil Stahl (64,97 m). Čeh je z 68,41 m v drugem metu le za 14 cm zaostal za vodilnim Alekno. Stahl je s 66,95 m prišel na peto mesto, saj je Denny z 69,31 m prevzel vodstvo. Čeha je potisnil na tretje mesto.
Na čelo je znova prišel Alekna, ki je z 69,97 m odvzel olimpijski rekord očetu Virgilijusu, dvakratnemu olimpijskemu zmagovalcu ter po dvakrat zlatim in srebrnim na svetovnem prvenstvu. Weisshaidinger se je s 67,54 m prebil na četrto mesto. Tretja serija ni prinesla napredka Čehu, ki je orodje vrgel v mrežo tako kot tudi Alekna, pa tudi ostali iz najboljše šesterice, ki jo je zaključeval Gudžius, niso izboljšali svojih daljav.
V velikem finalu najboljše osmerice, ki je imela še tri poskuse, je najprej z natančno 70 m udaril Stona in z novim olimpijskim rekordom prišel na čelo. Čeh je bil tedaj že na četrtem mestu in je tam ostal, ko je njegov disk četrtič prišel na 66,36 m. Alekna je serijo zaključil z 68,88 m. Čeh je v petem metu vrgel dva cm manj kot v prejšnjem (66,34 m), Alekna pa tudi ni pridobil mesta po 68,49 m.
Pred finalno, zadnjo serijo je Čeh zaostajal za 90 cm za bronom, ki ga je imel v rokah Denny. Po metu, ki je meril le okrog 60 m, je orjak iz Podvincev pri Ptuju, ki živi in trenira v estonskem Tallinnu, namerno prestopil, zmajeval z glavo in nato zaploskal občinstvu. Brez izida je v predzadnjem metu tekme ostal tudi Alekna. Ta je letos izboljšal enega najstarejših svetovnih rekordov med atleti. Za 24-letnim Čehom je zaostal pred dobrim mesecem in pol na evropskem prvenstvu v Rimu. Tam je Čeh zmagal, branilec naslova Alekna pa je bil bronast. Na najpomembnejši tekmi leta pa je slavil Stona, ki je po neveljavnem zadnjem metu odet z jamajško zastavo proslavil svoj presenetljiv uspeh kariere.
Čehu že v kvalifikacijah dva dni pred finalom ni šlo najbolje. S 64,80 m dosegel deveti izid, tudi v finalu je precej zaostal za svojim slovenskim rekordom, ki jo je dosegel kraju Johvi v Estoniji 16. junija in je z 71,86 m izenačen na petem mestu v zgodovini discipline.