Pogačarja do tretje zmage ločijo še zahtevni trije dnevi

Slovenski kolesarski zvezdnik Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) je na dobri poti, da si tretjič v karieri zagotovi zmago na prestižni dirki po Franciji. Po 18 etapah je bil zelo prepričljiv, odzval se je na vse napade tekmecev in med njimi deloval najbolj igrivo in sveže, zato Alpe in Azurno obalo že nestrpno pričakuje.

Pogačarja do tretje zmage ločijo še zahtevni trije dnevi

Izhodišče pred zadnjimi tremi etapami je za 25-letnika s Klanca pri Komendi naslednje: pred dvakratnim zaporednim zmagovalcem Toura Dancem Jonasom Vingegaardom (Visma-Lease a Bike) ima 3:11 minute naskoka, pred tretjeuvrščenim Belgijcem Remcom Evenepoelom (Soudal Quick-Step) pa 5:09 minute.

Drugi so pravzaprav že po Pirenejih oziroma po 15. etapi zaostali preveč, da bi se vmešali v boj za stopničke. Četrti v generalni razvrstitvi je namreč Portugalec Joao Almeida, Pogačarjev moštveni kolega, ki zaostaja že ogromnih 12:57 minute, prvo deseterico v skupnem seštevku pa loči kar 18:35 minute.

Pred najvišjo točko Toura se zgodovina ne ponavlja?

Pred kolesarji sta ostali še dve gorski etapi v južnem delu Francoskih Alp ter zaključni kronometer ob Azurni obali.

Predvsem današnja etapa naj bi glede na zadnja leta predstavljala idealen teren za napad nizozemske ekipe Visma-Lease a Bike na Pogačarja, a bi se lahko ob Slovenčevem napredku pri vseh njegovih domnevnih slabostih izšla podobno kot 15. etapa na Plateau de Beille.

Takrat je Pogačar z izjemno predstavo, domnevno tudi najboljšo navkreber v zgodovini kolesarstva, Vingegaardu vzel več kot minuto, Belgijcu pa slabe tri.

Če je imel Pogačar še v zadnjih letih težave z visoko nadmorsko višino, je letos v Italiji v etapi proti Livignu in na Touru v četrti etapi z napadom na Galibier dokazal, da je visoko nad morjem storil korak naprej. Če pa je imel težave z visokimi temperaturami v zelo zahtevnih in hitrih etapah, pa je vse dvome razblinil prav v 15. etapi v Pirenejih.

V vsega 144,6 km dolgi 19. etapi Pogačarja in tekmece čakajo zelo visoki in dolgi klanci. Na trasi od Embruna do Isole 2000 jih najprej čaka prelaz Vars (18,8 km/5,7 %), nato pa najvišja točka letošnjega Toura na Cime de la Bonette (22,9 km/6,9 %) na kar 2802 m nadmorske višine. Nato sledi še spust do Isole in vzpon na Isolo 2000 (16,1 km/7,1 %). Skupaj to pomeni več kot 4500 višinskih metrov.

Te klance je Pogačar večkrat prepeljal med višinskimi pripravami pred Tourom. Tudi prelaz Bonette mu odgovarja, kot je povedal na novinarski konferenci na drugi prost dan francoske pentlje.

"Klanec je super, lani avgusta sem ga prvič odpeljal. Je zelo lep, dolg vzpon, takšni alpski klanci so mi všeč, nato pa sledi še vzpon na Isolo 2000, kjer smo trenirali pred Tourom. To bo lepa etapa," je takrat dejal.

V kolikor so si etapo posebej označili pri emiratih, bo dirkal na zmago, če pa bo Visma skušala spraviti Slovenca pod pritisk z močnejšim ritmom, bo prav tako v igri za zmago. V ostalih primerih bodo skušali predvsem ubežniki loviti zadnji vlak, da Pogačarju slečejo vsaj pikčasto majico najboljšega hribolazca.

Pogačar v domači dnevni sobi za konec Toura

Še bolj poznani so Pogačarju klanci v sobotni 20. etapi. Ta prinaša še okoli 200 "višincev" več v 12 kilometrih manj, le da klanci ne bodo tako visoko pod nebom kot dan prej. Najvišje bodo okoli 1700 m nad morjem.

Številni kolesarji, ki živijo v okoli Nice in Monaka, med njimi tudi Pogačar in drugi slovenski as Primož Roglič, trenirajo ravno na teh klancih.

Etapa bo zahtevna od samega začetka, najprej bo na vrsti prelaz Braus (10 km/6,6 %), nato sledi položnejši, a daljši Turini (20,7 km/5,7 %), za konec pa sledita prelaza Colmiane (7,5 km/7,1 %) in zaključni Col de la Couillole (15,7 km/7,1 %).

Na Couillolu je Pogačar že slavil, in sicer v sedmi etapi Pariz-Nice 2023, ko je ugnal med drugim takrat tretjeuvrščenega Vingegaarda, a razlike niso bile velike.

Organizatorji so med Monacom in Nico, ki bo za eno leto nadomestila Pariz za konec Toura, zadnji dan pripravili še 33,7 km dolgo vožnjo na čas. Ta bi bila ob manjših razlikah zelo zanimiva, a se po doslej videnem obeta bolj boj za prestižno etapno zmago.

Glede na utrujenost nog in zahtevno traso z vzponoma na La Turbie (8,1 km/5,6 %) in Col d'Eze, bodo prednjačili najboljši v skupnem seštevku. Na razgibani trasi bo prvi favorit Pogačar, a bo veliko odvisno tudi od razpleta obeh etap pred tem.

Vsekakor pa bi bilo presenečenje, če Pogačar v nedeljo ne bi stal na vrhu odra za zmagovalce v Nici in se tretjič veselil zmage na dirki po Franciji. Najboljši je bil že v letih 2020 in 2021, medtem ko je leta 2022 in lani zasedel drugo mesto za Vingegaardom.

Pogačar bi z zmago postal prvi po pokojnemu Italijanu Marcu Pantaniju, ki bi v enem letu osvojil dvojček Giro-Tour. To je slovitemu "piratu" uspelo pred 26 leti.

Ostali Slovenci v službi ekip in iskanju uspešnega bega

Ostali Slovenci so po četrtkovi etapi bržčas zapravili vse možnosti za vidnejši posamični rezultat, že tako pa so bili na Touru v službi svojih kapetanov in iskanju pravih priložnosti za beg.

Matej Mohorič (Bahrain-Victorious) je ciljal na četrto etapno zmago na Touru, a ni bil v pravi formi, Luka Mezgec (Jayco AlUla) je v sprintih pomagal Nizozemcu Dylanu Groenewegnu (dobil je šesto etapo), medtem ko je bil Jan Tratnik ves čas ob Vingegaardu, prostih rok pa ni dobil niti za vožnjo na čas v sedmi etapi.

Vesti.si je spletni portal, namenjen pregledu novic s poudarkom na lokalnem dogajanju. 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.